Palm Treo 700w / 700wx is a low end phone, which counts with a 1.3 mega-pixels back-facing camera.
This cellphone is a little bit thick for current standards, with its 0.9 inches thickness. The Palm Treo 700w / 700wx feels a bit heavyweight for a cellphone this size, weighting 6 ounces.
This phone has a poor screen with a 240 x 240 resolution, making everything in the screen lose details and definition. Its screen uses TFT resistive technology, but it doesn't allow multi-touch gestures.
The Palm Treo 700w / 700wx doesn't use a sim card, because it doesn't work with GSM networks and it can work with CDMA carriers.
This cellphone has only a 1.3 MP back facing camera.
The Palm Treo 700w / 700wx has a medium 1800 mAh Li-Ion removable battery, which is quite poor for a thirsty phone like this. This cellphone has an estimated 5 hs talk time and a 360 hours stand by time according to Palm.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Palm |
| Operating System (OS): | Windows Mobile Professional 5.0 |
| Dimensions: | 4.40 x 2.30 x 0.90 inchesMetric11.18 x 5.84 x 2.29 cmImperial |
| Weight: | 6.00 ouncesMetric170.1 gImperial |
Display | |
| Screen Type: | TFT (64K colors) |
| Resolution: | 240 x 240 pixels |
| Touch screen: | Resistive |
Hardware | |
| Processor: | Intel XScale (Single-Core 312 MHz) |
| RAM Memory: | 32 MB |
| SD Card Slot: | MMC, SD |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1800 mAh |
| Stand-by Time: | 360 hours |
| Talk Time: | 5 hours |
Camera | |
| Back camera: | 1.3 megapixels |
Networks | |
| CDMA Bands: | 800, 1900 |
| Technologies: | CDMA |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 1.2 |
| GPS: | Yes |
| Infra-red: | Yes |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.