Palm Treo 800w is a quite basic Windows Mobile Professional cellphone, which features a 2 megapixels back camera. That's everything we have to say? Not at all, it's just the starting point of this in-depth review.
The Palm Treo 800w is quite thick for current standards, with a thickness of 0.73 inches. This time, Palm decided not to care about this phone weight at all, releasing a 5 ounces heavyweight product.
Palm packed this phone with a good looking display, and a resolution of 320 x 320 , which makes all images and videos look beautiful. Its display uses TFT resistive technology, but it's not multi-touch.
This cellphone only has a 2 MP back side camera. This phone can also capture QVGA 320x240 videos.
This phone packs a 1150 mAh small capacity Li-Ion battery, which is quite low for a phone like this. Palm reports a 200 hs stand by time and a 4.5 hs talk time for this device.
This phone provides WiFi connectivity (although it can't be provided to other devices around, as a mobile hotspot) and 3G connectivity, supported by EV-DO A technologies. The Palm Treo 800w doesn't have a sim card, because it doesn't work with GSM connections and it can connect to CDMA networks.
Palm sells this phone for $ 55, which is very expensive for comparing with similar phones.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Palm |
| Operating System (OS): | Windows Mobile Professional 6.1 |
| Dimensions: | 4.41 x 2.28 x 0.73 inchesMetric11.2 x 5.79 x 1.85 cmImperial |
| Weight: | 5.00 ouncesMetric141.75 gImperial |
| Price: | $ 55.00 |
Display | |
| Screen Type: | TFT (64K colors) |
| Resolution: | 320 x 320 pixels |
| Pixel density: | 226 pixels per inchMetric88.98 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Resistive |
Hardware | |
| Processor: | Single-Core 333 MHz |
| RAM Memory: | 128 MB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1150 mAh |
| Stand-by Time: | 200 hours |
| Talk Time: | 4.5 hours |
Camera | |
| Back camera: | 2 megapixels |
| Max video resolution: | 320 x 240 (QVGA) |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| CDMA Bands: | 800, 1900 |
| Technologies: | EV-DO A and CDMA |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 2.0, EDR |
| GPS: | Yes |
| Infra-red: | Yes |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.