Palm Treo Pro CDMA is an outdated Windows Mobile Professional cellphone, packed with a 2.5" touch-screen, a 2 megapixels back-facing camera and a good Dual-Core processing unit running at 528 megahertz.
This phone is a little thick compared to current cellphones, with its 0.53" thickness. The Palm Treo Pro CDMA isn't a compact phone, taking into consideration it is 4.49" long,but it just packs a 2.5" display. The Palm Treo Pro CDMA isn't very light comparing to other phones , weighting 4.69 ounces.
The Palm Treo Pro CDMA is equipped with an average 2.5-inches screen with a 320 x 320 resolution, which makes everything look nice. This screen uses TFT resistive technology, but it's not multi-touch.
Palm decided to sell this phone with a good Dual-Core processing unit clocking at 528 MHz, included in the Qualcomm MSM7501A system chip and just 128 MB RAM memory.
This phone has only a 2 megapixels back camera.
This cellphone provides wi-fi capability (but it can't be provided to other devices as a mobile mobile hotspot) and 3G internet connection, supported by EV-DO A technologies. The Palm Treo Pro CDMA doesn't use a SIM card, because it isn't a GSM enabled device and it can work with CDMA networks.
This phone comes with a mid capacity 1500 mAh Li-Ion replaceable battery, which is not really enough for a consuming phone like this. According to Palm, this phone has an aproximate stand by time of 250 hours and a talk time of 5 hs.
Palm Phone PVG100 (The Small Premium Unlocked Phone), 4G LTE, 32GB Memory, Titanium - Unlocked
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Palm |
| Operating System (OS): | Windows Mobile Professional 6.1 |
| Dimensions: | 4.49 x 2.36 x 0.53 inchesMetric11.4 x 5.99 x 1.35 cmImperial |
| Weight: | 4.69 ouncesMetric132.96 gImperial |
Display | |
| Screen Type: | TFT (64K colors) |
| Size: | 2.5 inchesMetric6.4 cmImperial |
| Resolution: | 320 x 320 pixels |
| Pixel density: | 181 pixels per inchMetric71.26 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Resistive |
Hardware | |
| Chipset: | Qualcomm MSM7501A |
| Processor: | Dual-Core 528 MHz |
| RAM Memory: | 128 MB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1500 mAh |
| Stand-by Time: | 250 hours |
| Talk Time: | 5 hours |
Camera | |
| Back camera: | 2 megapixels |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| CDMA Bands: | 800, 1900 |
| Technologies: | EV-DO A and CDMA |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 2.0, EDR |
| GPS: | Yes |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.