Panasonic Toughbook CF-P1 is a not very powerful Windows Mobile Professional cellphone.
Panasonic forgot about weight optimization in this 17.3 oz device, far heavier than other similar phones. This cellphone is a little thick compared to current cellphones, with its 1.8 inches thickness.
This phone doesn't have any cameras.
This device includes a poor 320 x 240 (QVGA) screen, making it have a mediocre graphical experience. Its screen uses TFT resistive technology, but it's not multi-touch.
This cellphone has WiFi capability (but it can't provide it to other devices around, acting as a hotspot). The Panasonic Toughbook CF-P1 works with a SIM card for GSM networks.
This phone has a 2100 mAh massive Li-Ion removable battery providing the Panasonic Toughbook CF-P1 an average battery duration.
Panasonic Toughbook CF-53 Laptop PC, 14" HD Display, Intel i5-2520M 2.5GHz, 16GB RAM, 1TB SSD, Windows 10 (Renewed)
Shop now
Panasonic Toughbook CF-20, Intel m5-6Y57 @1.10GHz, 10.1'' Multi Touch, 8GB, 256GB SSD, WiFi, Bluetooth, Webcam, Rear Cam, Windows 10 Pro (Tablet + Keyboard) (Renewed)
Shop now
Panasonic Toughbook CF-54, Intel Core i5-5300U @2.30GHz, 14.0†HD Touchscreen, 8 GB, 256 GB SSD, WiFi, Bluetooth, Windows 10 Pro (Renewed)
Shop now
Panasonic Toughbook 53, CF-53 MK2, i5-3320 @2.60GHz, HD Touchscreen, 8GB, 256GB SSD, Windows 10 Pro, WiFi, Bluetooth, DVD, 4G LTE (Renewed)
Shop now
Panasonic Toughbook CF-31 + Global GPS + Touchscreen + 16GB ram / 960GB SSD - Black (Renewed)
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Panasonic |
| Operating System (OS): | Windows Mobile Professional 2003 |
| Dimensions: | 6.80 x 3.90 x 1.80 inchesMetric17.27 x 9.91 x 4.57 cmImperial |
| Weight: | 17.30 ouncesMetric490.45 gImperial |
Display | |
| Screen Type: | TFT (64K colors) |
| Resolution: | 240 x 320 pixels (QVGA) |
| Touch screen: | Resistive |
Hardware | |
| Processor: | Intel PXA263 (Single-Core 400 MHz) |
| RAM Memory: | 64 MB |
| SD Card Slot: | MMC, SD |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 2100 mAh |
| Talk Time: | 8 hours |
Camera | |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| SIM Card Type: | SIM |
| GSM Bands: | 850, 1900 |
| Technologies: | GPRS and GSM |
Other Features | |
| GPS: | Yes |
| Infra-red: | Yes |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.