Pantech PN-820 is a quite basic phone, having a 1.3 megapixels back camera and a compact 2.2" screen.
This cellphone counts with a little 65,54 MB internal storage memory, which might be adequate for some users having that it also has a slot for an SD memory card to store songs, photographs and videos and even some apps and games that allow external memory installation.
This phone is a bit heavyweight for a cellphone this size, weighting 3.92 oz. This cellphone is a little bit thick compared to current phones, with its 0.78" thickness. This cellphone is 3.84 inches long and 2.03 inches wide, it just holds a way smaller 2.2 inches screen.
Pantech designed the Pantech PN-820 with an average 2.2-inches display, and a 320 x 240 (QVGA) resolution, giving this cellphone a decent graphical experience.
This device doesn't have a SIM card, because it doesn't work with GSM connections and it works with CDMA carriers.
This phone is equipped with only a 1.3 MP back camera. This camera also counts with flash.
This cellphone packs a 950 mAh low capacity Li-Ion removable battery that provides this phone a quite short battery life. This cellphone has an aproximate 3.3 hours talk time and a 145 hs stand by time.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Pantech |
| Operating System (OS): | Windows Mobile Standard 5.0 |
| Product code: | PN-820 |
| Dimensions: | 3.84 x 2.03 x 0.78 inchesMetric9.75 x 5.16 x 1.98 cmImperial |
| Weight: | 3.92 ouncesMetric111.13 gImperial |
Display | |
| Screen Type: | TFT (64K colors) |
| Size: | 2.2 inchesMetric5.6 cmImperial |
| Resolution: | 240 x 320 pixels (QVGA) |
| Pixel density: | 182 pixels per inchMetric71.65 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Processor: | Intel XScale PXA270 (Single-Core 312 MHz) |
| RAM Memory: | 128 MB |
| Internal Memory: | 65,54 MB |
| SD Card Slot: | miniSD |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 950 mAh |
| Stand-by Time: | 145 hours |
| Talk Time: | 3.3 hours |
Camera | |
| Back camera: | 1.3 megapixels |
| Flash: | Yes |
Networks | |
| CDMA Bands: | 800, 1900 |
| Technologies: | CDMA |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 1.2 |
| GPS: | Yes |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.