Pantech Pursuit P9020 is a not very powerful phone, packing a 2 mega-pixels back facing camera and a small sized 2.8" display. But let's get into more details.
Even though this device is as big as 3.67" long and 2.51" wide, it only holds a way smaller 2.8 inches display. The Pantech Pursuit P9020 is quite thick for current standards, with its 0.58 inches thickness. The Pantech Pursuit P9020 feels a bit heavyweight comparing to other phones , with a weight of 4.58 ounces. This phone is sold in 2 different colors, green and blue.
The Pantech Pursuit P9020 includes a good 2.8-inches screen with a 320 x 240 (QVGA) resolution, providing this cellphone with a nice graphic quality. This screen uses TFT resistive technology, but it's not multi-touch.
The Pantech Pursuit P9020 comes with a 51,2 MB internal storage memory, which might be enough for some users knowing that it also has an external memory card slot to store songs, pictures and videos and even some applications that allow external memory installation.
The Pantech Pursuit P9020 only has a 2 MP back side camera.
This cellphone counts with the fastest 3G connection type, using HSPA, UMTS and EDGE technologies. The Pantech Pursuit P9020 uses a SIM card for GSM services.
This phone counts with a 930 mAh poor capacity Li-Ion replaceable battery that provides this cellphone a poor battery duration comparing with other similar devices. According to Pantech, the Pantech Pursuit P9020 has an aproximate talk time of 5 hs and a stand by time of 360 hours.
The Pantech Pursuit P9020 also features a couple of interesting features as Bluetooth (enables communication with other bluetooth devices, computers, and accessories) and GPS (Global Positioning System), and Accelerometer.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Pantech |
| Dimensions: | 3.67 x 2.51 x 0.58 inchesMetric9.32 x 6.38 x 1.47 cmImperial |
| Weight: | 4.58 ouncesMetric129.84 gImperial |
| Colors: | Blue and Green |
Display | |
| Screen Type: | TFT (256K colors) |
| Size: | 2.8 inchesMetric7.1 cmImperial |
| Resolution: | 240 x 320 pixels (QVGA) |
| Pixel density: | 143 pixels per inchMetric56.3 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Resistive |
Hardware | |
| Internal Memory: | 51,2 MB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 930 mAh |
| Stand-by Time: | 360 hours |
| Talk Time: | 5 hours |
Camera | |
| Back camera: | 2 megapixels |
Networks | |
| SIM Card Type: | SIM |
| UMTS Bands: | 850, 1900 |
| GSM Bands: | 850, 900, 1800, 1900 |
| Technologies: | HSPA, UMTS, EDGE and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 2.0, EDR |
| GPS: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.