Pantech Renue is a low-end cellphone, which counts with a 3.2-inches screen, a 3 MP back facing camera and a quite powerful processor ticking at megahertz. But let's get into more detail.
Pantech didn't put much effort to reduce weight in this 4.5 oz phone, far heavier than other similar phones.
This cellphone is equipped with a fast processor clocking at megahertz, included in a Qualcomm QSC6270 chip with as little as 256 MB RAM memory. This cellphone comes with a 189,44 MB internal memory, a mediocre amount that might be enough for some basic users knowing that this phone also has a slot for an SD memory card to store songs, pictures and videos.
Pantech packed this cellphone with a mediocre 3.2 inches screen, and a resolution of 320 x 240 (QVGA), making everything look worse than it really is. This screen uses TFT capacitive technology, but it can't detect multi touch gestures.
The Pantech Renue has 3G fast connection type, using HSDPA, UMTS and EDGE technologies. This cellphone uses a SIM card to use GSM services.
This device is only equipped with a 3 mega-pixels back camera. It is capable of shooting QVGA 320x240 videos. This phone also includes geo tagging.
This phone also comes with some nice features as Bluetooth and GPS (Global Positioning System), and Proximity Sensor.
The Pantech Renue features a 1000 mAh poor capacity Li-Ion battery providing this device with a quite short battery life. Pantech afirms this phone has a 250 hours stand by time and a 3 hours talk time.
Pantech is selling this phone for 65 dollars, which is not cheap for a cellphone this level.
Pantech Pocket P9060 Unlocked GSM Phone with Android 2.3 OS, Touchscreen, 5MP Camera, Video, GPS, Wi-Fi, SNS Integration, MP3/MP4 Player and microSD Slot - Gray
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Pantech |
| Operating System (OS): | Brew Mobile Platform Brew MP |
| Dimensions: | 3.89 x 2.49 x 0.47 inchesMetric9.88 x 6.32 x 1.19 cmImperial |
| Weight: | 4.50 ouncesMetric127.57 gImperial |
| Price: | $ 65.00 |
Display | |
| Screen Type: | TFT (256K colors) |
| Size: | 3.2 inchesMetric8.1 cmImperial |
| Resolution: | 240 x 320 pixels (QVGA) |
| Pixel density: | 125 pixels per inchMetric49.21 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive |
Hardware | |
| Chipset: | Qualcomm QSC6270 |
| Processor: | |
| RAM Memory: | 256 MB |
| Internal Memory: | 189,44 MB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1000 mAh |
| Stand-by Time: | 250 hours |
| Talk Time: | 3 hours |
Camera | |
| Back camera: | 3 megapixels |
| Max video resolution: | 320 x 240 (QVGA) |
| Camera features: | Geo Tagging |
Networks | |
| SIM Card Type: | SIM |
| UMTS Bands: | 850, 1900 |
| GSM Bands: | 850, 900, 1800, 1900 |
| Technologies: | HSDPA, UMTS, EDGE, GPRS and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 2.1, EDR |
| GPS: | Yes |
| Sensors: | Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.