Pantech Vybe is a low-end device, with a medium sized 3.2-inches screen and a 3 mega-pixels back camera.
The Pantech Vybe comes with a poor 256 MB internal storage, which may be enough for some users knowing that this device also has an SD memory slot to store songs, photos and videos.
Apparently Pantech decided not to care about this cellphone weight at all, putting together a 4.94 ounces product. This phone is quite thick compared to current cellphones, with a thickness of 0.51 inches. This device isn't really a compact cellphone, considering it is 4.49" long,but it only holds a 3.2" display.
This phone only features a 3 MP back side camera. It is also able to capture videos in 320x240 (QVGA).
This cellphone includes an average 400 x 240 3.2-inches display, giving this phone a nice image quality. Its display uses TFT yes technology, but it's not multi-touch.
This phone uses a SIM card for GSM services.
This cellphone has a 1230 mAh medium Li-Ion removable battery, which is not really enough for a thirsty phone like this. According to Pantech, the Pantech Vybe has an aproximate 6.8 hours talk time and a 480 hs stand by time.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Pantech |
| Dimensions: | 4.49 x 2.32 x 0.51 inchesMetric11.4 x 5.89 x 1.3 cmImperial |
| Weight: | 4.94 ouncesMetric140.05 gImperial |
Display | |
| Screen Type: | TFT (256K colors) |
| Size: | 3.2 inchesMetric8.1 cmImperial |
| Resolution: | 240 x 400 pixels |
| Pixel density: | 146 pixels per inchMetric57.48 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Yes |
Hardware | |
| Chipset: | Qualcomm QSC6270 |
| Processor: | Single-Core 230 MHz |
| RAM Memory: | 128 MB |
| Internal Memory: | 256 MB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1230 mAh |
| Stand-by Time: | 480 hours |
| Talk Time: | 6.8 hours |
Camera | |
| Back camera: | 3 megapixels |
| Max video resolution: | 320 x 240 (QVGA) |
Networks | |
| SIM Card Type: | SIM |
| UMTS Bands: | 850, 1900, 2100 |
| GSM Bands: | 850, 900, 1800, 1900 |
| Technologies: | GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 2.1, EDR |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.