PCD Falcon is a low level cellphone.
The PCD Falcon is a little thick compared to current cellphones, with its 0.79 inches thickness. PCD appears to have forgotten about weight optimization in this 6.2 oz phone.
The PCD Falcon is equipped with a low quality display with a 320 x 240 (QVGA) resolution, making everything in the display lose details and definition. This display uses TFT resistive technology, but it can't detect multi touch gestures.
This cellphone doesn't have a sim card, because it is not a GSM enabled phone and it can work with CDMA carriers.
This phone doesn't have any cameras.
This phone counts with a 1500 mAh mid capacity Li-Ion battery providing this cellphone with a poor battery duration.
This cellphone is very appropiate for you if you want this phone majorly for basic stuff.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | PCD |
| Operating System (OS): | Windows Mobile Professional 2003 SE |
| Product code: | PPC-5050, PPC 5050 |
| Dimensions: | 5.31 x 3.03 x 0.79 inchesMetric13.49 x 7.7 x 2.01 cmImperial |
| Weight: | 6.20 ouncesMetric175.77 gImperial |
Display | |
| Screen Type: | TFT (64K colors) |
| Resolution: | 240 x 320 pixels (QVGA) |
| Touch screen: | Resistive |
Hardware | |
| Processor: | Intel XScale PXA255 (Single-Core 400 MHz) |
| RAM Memory: | 32 MB |
| SD Card Slot: | MMC, SD |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1500 mAh |
Camera | |
Networks | |
| CDMA Bands: | 800, 1900 |
| Technologies: | CDMA |
Other Features | |
| GPS: | Yes |
| Infra-red: | Yes |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.