PCD PCS-1450 is a low-end cellphone, having a 1.8" screen and a 0.3 megapixels back facing camera. Let's take a closer look at what this cellphone can do.
This cellphone isn't a very compact phone, taking into account that it is 4.45 inches long,but it only packs a 1.8" screen. This cellphone is thin and good-looking, being just 0.39" thick. PCD made a very good job making this cellphone weight only 2.47 oz.
PCD equipped this cellphone with a low quality 1.8-inches screen, and a resolution of 160 x 128 , which makes screen pixels too big and noticeable.
This phone has only a 0.3 MP back camera.
This cellphone features a low capacity 900 mAh Li-Ion battery providing this cellphone with a poor battery duration. This device has a reported stand by time of 280 hours and a talk time of 4.3 hours according to PCD.
The PCD PCS-1450 doesn't use a sim card, because it doesn't work with GSM services and it works in CDMA networks.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | PCD |
| Also Known As: | PCD Super Slice |
| Product code: | 1450m |
| Dimensions: | 4.45 x 1.93 x 0.39 inchesMetric11.3 x 4.9 x 0.99 cmImperial |
| Weight: | 2.47 ouncesMetric70.02 gImperial |
Display | |
| Screen Type: | TFT (64K colors) |
| Size: | 1.8 inchesMetric4.6 cmImperial |
| Resolution: | 128 x 160 pixels |
| Pixel density: | 114 pixels per inchMetric44.88 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| SD Card Slot: | No SD card slot |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 900 mAh |
| Stand-by Time: | 280 hours |
| Talk Time: | 4.3 hours |
Camera | |
| Back camera: | 0.3 megapixels |
Networks | |
| CDMA Bands: | 1900 |
| Technologies: | CDMA |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 1.1 |
| GPS: | Yes |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.