PCD PPC 4100 / SP230 is a not very powerful cellphone.
PCD didn't put much effort to reduce weight in this 5.6 ounces device, far heavier than other similar phones. This phone is a little bit thick compared to today's devices, being as thick as 0.85 inches.
This phone has a poor screen with a 320 x 240 (QVGA) resolution, which makes all pictures and movies look like low resolution media. This screen uses TFT resistive technology, but it doesn't allow multi-touch gestures.
The PCD PPC 4100 / SP230 uses a SIM card to connect to GSM networks.
The PCD PPC 4100 / SP230 doesn't have any cameras.
This phone has a 1480 mAh medium Li-Ion battery that can keep it running for some hours, although you will find yourself looking for a place to charge it if you use it heavily. PCD reports a stand by time of 100 hs and a talk time of 3 hours for this cellphone.
If you will use this cellphone mostly for basic stuff, you will definitely be very pleased with this cellphone.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | PCD |
| Operating System (OS): | Windows Mobile Professional 2003 |
| Dimensions: | 4.29 x 2.69 x 0.85 inchesMetric10.9 x 6.83 x 2.16 cmImperial |
| Weight: | 5.60 ouncesMetric158.76 gImperial |
Display | |
| Screen Type: | TFT (64K colors) |
| Resolution: | 240 x 320 pixels (QVGA) |
| Touch screen: | Resistive |
Hardware | |
| Processor: | Single-Core 400 MHz |
| RAM Memory: | 64 MB |
| SD Card Slot: | MMC, SD |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1480 mAh |
| Stand-by Time: | 100 hours |
| Talk Time: | 3 hours |
Camera | |
Networks | |
| SIM Card Type: | SIM |
| GSM Bands: | 850, 1800, 1900 |
| Technologies: | GPRS and GSM |
Other Features | |
| Infra-red: | Yes |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.