PCD SMT5700 is a modest Windows Mobile Standard cellphone, counting with a small sized 2.5" screen and a 2 MP back facing camera. We will get a better idea about this phone's wonders when we get into deeper details.
The PCD SMT5700 is 4.5" long, it just holds a much smaller 2.5 inches display. PCD didn't seem to put much effort to reduce weight in this 4.4 oz cellphone.
The PCD SMT5700 has only a 2 mega-pixels back side camera. The camera also counts with flash.
This phone is equipped with a good level 2.5" screen with a 240 x 320 (QVGA) resolution, giving this phone a regular image quality.
The PCD SMT5700 features 3G data connection, supported by EDGE technologies. The PCD SMT5700 uses a SIM card to connect to GSM networks.
This device packs a 1100 mAh small capacity Li-Ion removable battery that provides the PCD SMT5700 a poor battery duration.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | PCD |
| Operating System (OS): | Windows Mobile Standard 5.0 |
| Also Known As: | Amoi SMT5700 |
| Product code: | SMT5700 |
| Dimensions: | 4.50 x 2.40 x 0.50 inchesMetric11.43 x 6.1 x 1.27 cmImperial |
| Weight: | 4.40 ouncesMetric124.74 gImperial |
Display | |
| Screen Type: | TFT (64K colors) |
| Size: | 2.5 inchesMetric6.4 cmImperial |
| Resolution: | 320 x 240 pixels (QVGA) |
| Pixel density: | 160 pixels per inchMetric62.99 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Chipset: | TI OMAP V1030 |
| Processor: | Single-Core 260 MHz |
| SD Card Slot: | microSD |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1100 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 2 megapixels |
| Flash: | Yes |
Networks | |
| SIM Card Type: | SIM |
| GSM Bands: | 850, 900, 1800, 1900 |
| Technologies: | EDGE and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 1.2 |
| GPS: | Yes |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.