PCD Thera / Toshiba 2032 is a basic Windows Mobile Professional device.
This phone is a bit heavy for a cellphone this size, weighting 7 oz. This cellphone is a little thick for today's standards, being as thick as 0.79".
PCD designed this phone with a low level screen, and a resolution of 320 x 240 (QVGA), making everything in the screen lose details and definition. Its screen uses TFT resistive technology, but it doesn't allow multi-touch gestures.
The PCD Thera / Toshiba 2032 has no cameras at all.
This phone doesn't have a SIM card, because it doesn't work with GSM connections and it works with CDMA carriers.
This phone features a 1100 mAh small capacity Li-Ion battery providing the PCD Thera / Toshiba 2032 with a quite short battery duration. PCD claims this cellphone has a stand by time of 100 hours and a talk time of 3 hs.
If you want a simple phone, this cellphone is the right choice for you.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | PCD |
| Operating System (OS): | Windows Mobile Professional |
| Dimensions: | 5.04 x 3.03 x 0.79 inchesMetric12.8 x 7.7 x 2.01 cmImperial |
| Weight: | 7.00 ouncesMetric198.45 gImperial |
Display | |
| Screen Type: | TFT (64K colors) |
| Resolution: | 240 x 320 pixels (QVGA) |
| Touch screen: | Resistive |
Hardware | |
| Processor: | Intel StrongARM (Single-Core 206 MHz) |
| RAM Memory: | 32 MB |
| SD Card Slot: | MMC, SD |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1100 mAh |
| Stand-by Time: | 100 hours |
| Talk Time: | 3 hours |
Camera | |
Networks | |
| CDMA Bands: | 800, 1900 |
| Technologies: | CDMA |
Other Features | |
| Infra-red: | Yes |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.