Philips I928 is a mid-level phone, packing a large 6-inches screen, an extremely powerful Octa-Core processor running at 1700 MHz, a 13 mega-pixels back facing camera and a 2 mega-pixels front camera. Let's take a closer view of what this cellphone can give us.
Philips decided to sell this device with an extremely powerful 1.7 GHz Octa-Core CPU and a large 2 GB RAM. A nice advantage of the Philips I928 is its 16 GB quite big internal memory and a slot for an external memory card, enough to install hundreds of applications and games without any trouble.
Philips did a really good design job making this cellphone weight just 5.93 ounces. Philips made this phoneavailable just in 16 777 216 color. This device is only 6.3" long, but it still manages to hold a 6 inches screen. Being just 0.32 inches thick,the Philips I928 is extremely thin and comfortable.
This cellphone features two cameras, a 13 megapixels back facing camera and a 2 megapixels front camera.
Philips designed this device with a incredible 6-inches screen, and a 1080 x 1920 (Full HD) resolution, which makes it impossible to even distinguish the pixels in the screen.
The Philips I928 features an inmense 3000 mAh replaceable battery that can keep it running for several hours and even reach the end of the day without charging it.
This phone has WiFi capability (but it can't be provided to other devices around, acting as a wireless modem), HSPA+ 4G connection type, which is not so fast as LTE networks and 3G fast connection type, using HSDPA and HSUPA technologies. This cellphone doesn't have a sim card, because it doesn't work with GSM services.
The Philips I928 also includes a handful of interesting characteristics such as Bluetooth (Yes ), GPS (Global Positioning System) and Radio, and plenty of sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer and Compass.
This phone is definitely the correct choice for you it doesn't matter whether you want a cellphone for gaming, are looking for a work cellphone or are looking for a social phone.
Philips LED High Lumen A19 Bulb, Non-Dimmable, 1500 Lumen, Daylight (5000K), 15W=100W, E26 Base, 4-Pack
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Philips |
| Operating System (OS): | Android 4.4 |
| Dimensions: | 6.30 x 3.22 x 0.32 inchesMetric16 x 8.18 x 0.81 cmImperial |
| Weight: | 5.93 ouncesMetric168.11 gImperial |
| Colors: | 16 777 216 |
Display | |
| Screen Type: | IPS LCD |
| Size: | 6 inchesMetric15.2 cmImperial |
| Resolution: | 1920 x 1080 pixels (Full HD) |
| Pixel density: | 367 pixels per inchMetric144.49 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Processor: | Octa-Core 1700 MHz |
| RAM Memory: | 2 GB |
| Graphics Processor: | Yes |
| Internal Memory: | 16 GB |
| SD Card Slot: | microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 3000 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 13 megapixels |
| Aperture: | f/2.00 |
| Front camera: | 2 megapixels |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Dual SIM: | Yes |
| UMTS Bands: | Bands 8(900), 1(2100) |
| Technologies: | HSPA+ (4G), HSDPA and HSUPA |
Other Features | |
| Bluetooth: | Yes |
| GPS: | Yes |
| Radio: | FM Radio |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.