Philips S318 is a solid device, with a high performance 1300 MHz Quad-Core CPU, a good size 5 inches screen, and two cameras, an 8 mega-pixels back facing camera and a 5 MP front side camera.
Philips just sells the Philips S318 in color 16 777 216. This device is only 5.79" long, but it still manages to hold a 5" display. The Philips S318 has a wonderful design, with a thickness of just 0.35 inches. Philips did an excellent design job making this cellphone weight just 5.57 oz.
This phone has a interesting 720 x 1280 (HD) 5-inches display, making everything look very good.
Philips decided to build this device using a very fast Quad-Core CPU running at 1.3 gigahertz and a great 2 GB of RAM memory. A nice advantage of the Philips S318 is the 16 GB quite big internal memory and though it doesn't count with a slot for an SD memory card, it should be enough to install hundreds of applications, although it might not be suitable if you are fan of the largest games currently available.
This device has two cameras, an 8 megapixels back camera and a 5 mega-pixels front side camera.
This cellphone packs a great 2500 mAh Li - Polymer non-removable battery providing the Philips S318 an impressive battery life. An issue to consider is that the Philips S318's battery isn't removable so you won't be able to replace it when it starts to have trouble holding its charge, though with this big battery you will probably discard this device before that happens.
The Philips S318 counts with wifi connectivity (but it can't provide it to other devices around, acting as a hotspot), 4G (LTE) high performance internet connection and also HSPA+ data connection, that is a bit slower 4G technology and 3G fast connection type, supported by HSDPA and HSUPA technologies. This cellphone doesn't have a SIM card, because it is not a GSM enabled phone.
The Philips S318 also features a couple of useful features like Infrared Port, Bluetooth (4.1 ) and GPS Navigation, and some sensors likeLight Sensor, Proximity Sensor and Accelerometer.
No matter if you will use it as a work phone, will use it as a social cellphone or will use it for playing games, this cellphone is definitely a great option for you.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Philips |
| Operating System (OS): | Android 7.0 Nougat |
| Dimensions: | 5.79 x 2.89 x 0.35 inchesMetric14.71 x 7.34 x 0.89 cmImperial |
| Weight: | 5.57 ouncesMetric157.91 gImperial |
| Colors: | 16 777 216 |
Display | |
| Screen Type: | IPS LCD |
| Size: | 5 inchesMetric12.7 cmImperial |
| Resolution: | 1280 x 720 pixels (HD) |
| Pixel density: | 294 pixels per inchMetric115.75 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Processor: | Quad-Core 1300 MHz |
| RAM Memory: | 2 GB |
| Graphics Processor: | Yes |
| Internal Memory: | 16 GB |
| SD Card Slot: | No SD card slot |
Battery | |
| Battery type: | Li - Polymer |
| Removable: | No |
| Capacity: | 2500 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 8 megapixels |
| Front camera: | 5 megapixels |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Dual SIM: | Yes |
| LTE (4G) Bands: | 1(2100), 3(1800), 7(2600), 8(900), 20(800 DD), 38(2600), 40(2300) |
| UMTS Bands: | Bands 8(900), 1(2100) |
| Technologies: | LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA and HSUPA |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 4.1 |
| GPS: | Yes |
| Infra-red: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.