Philips S326 is a quite good Android cellphone, packing an exceptional 1500 MHz Quad-Core CPU, a 5-inches display, an 8 megapixels back facing camera and a 2 megapixels front side camera. We will get a better idea about this cellphone's advantages when we get into deeper details.
This phone is equipped with an extremely fast Quad-Core processor speeding at 1.5 GHz, bundled in a Spreadtrum SC9830A system chip and only 1 GB of RAM memory which is a bit poor considering the Philips S326's powerful CPU. A good point of the Philips S326 is its quite large 8 GB internal storage and an external memory slot, allowing you to store hundreds of apps and games without running out of space.
The Philips S326 is only for sale in color 16 777 216. This cellphone only has 5.68" long and 2.86 inches wide, but it manages to hold a 5" screen. Being just 0.35 inches thick,this cellphone is thin and comfortable. Philips did a very good design job making the Philips S326 weight just 5.43 ounces.
The Philips S326 features two cameras, an 8 MP back side camera and a 2 MP front-facing camera.
Philips packed this cellphone with a nice 5-inches display, and a resolution of 720 x 1280 (HD), which makes all pictures and videos look great.
This phone counts with a 3000 mAh inmense Li - Ion non-removable battery that can keep it running for many hours and even reach the end of the day without charging it. An issue to consider is that this cellphone's battery isn't removable so you can't throw it away and buy a new one when it starts to lose its charge, although with its 3000 mAh you will probably replace this phone before that becomes an issue.
The Philips S326 features Wi-Fi connectivity (although it can't share it with other devices around, as a mobile mobile hotspot), 4G LTE high performance connection and also HSPA+ data connection, which is a bit slower 4G type and fast 3G connectivity, using HSDPA and HSUPA technologies. The Philips S326 supports dual SIM to be able to to use two different phone numbers in the same cellphone.
This phone also comes with a few cool features such as Infrared Port, Bluetooth (enables communication with other cellphones, computers and accessories) and GPS Geolocation, and some sensors likeLight Sensor, Proximity Sensor and Accelerometer.
No matter if you will use it as a social cellphone or are looking for a cellphone to play lots of games, this phone is definitely the correct option for you.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Philips |
| Operating System (OS): | Android 5.1 Lollipop |
| Dimensions: | 5.68 x 2.86 x 0.35 inchesMetric14.43 x 7.26 x 0.89 cmImperial |
| Weight: | 5.43 ouncesMetric153.94 gImperial |
| Colors: | 16 777 216 |
Display | |
| Screen Type: | IPS LCD |
| Size: | 5 inchesMetric12.7 cmImperial |
| Resolution: | 1280 x 720 pixels (HD) |
| Pixel density: | 294 pixels per inchMetric115.75 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Chipset: | Spreadtrum SC9830A |
| Processor: | ARM Cortex-A7, 32-bit, 28 nm (Quad-Core 1500 MHz) |
| RAM Memory: | 1 GB |
| Graphics Processor: | Mali-400 MP2 |
| Internal Memory: | 8 GB |
| SD Card Slot: | microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li - Ion |
| Removable: | No |
| Capacity: | 3000 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 8 megapixels |
| Front camera: | 2 megapixels |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| SIM Card Type: | Micro SIM |
| Dual SIM: | Yes |
| LTE (4G) Bands: | 1(2100), 3(1800), 7(2600), 8(900), 20(800 DD), 38(2600), 41(2600+) |
| UMTS Bands: | Bands 8(900), 1(2100) |
| Technologies: | LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA and HSUPA |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 4.0 |
| GPS: | Yes |
| Infra-red: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.