Philips S327 is a mid level cellphone, having an exceptional Quad-Core processor running at 1300 megahertz, a big size 5.5" display and an 8 MP back side camera.
Philips is offering this cellphone in color 16 777 216. The Philips S327 feels much lighter than what you expect from a cellphone of this size. The Philips S327 has a wonderful design, with a thickness of just 0.35". This phone only has 6.09 inches long and 3.08" wide, but it is still able to fit a a 5.5 inches screen.
This cellphone includes a good level 5.5" screen with a 720 x 1280 (HD) resolution, making everything look vivid.
Philips decided to power this device with a MediaTek MT6737 chip, including an extremely powerful 1.3 gigahertz Quad-Core processor and only 1 GB of RAM memory which is a bit poor for such a great phone. A good advantage of this cellphone is its quite large 8 GB internal memory and an SD memory slot, which allows you to install hundreds of games and applications without running out of space.
This device features WiFi connection (but it can't be shared with other devices around, acting as a modem), 4G LTE high performance connectivity and also HSPA+ data connection, that is a lower speed 4G technology and 3G fast data connection, over HSDPA and HSUPA technologies. This cellphone doesn't use a sim card, because it isn't a GSM enabled device.
This cellphone is only equipped with an 8 megapixels back camera.
This cellphone packs a 3000 mAh incredible Li - Polymer non-replaceable battery providing this phone a great battery duration. An issue to consider is that the Philips S327's battery is non-replaceable so you can't change it when it starts to lose its charge, while with such a big battery you will probably discard this cellphone before it becomes a real problem.
This cellphone also comes with plenty of useful characteristics like Infrared Transmitter, Bluetooth, GPS (Global Positioning System) and Radio, and a few sensors likeLight Sensor, Proximity Sensor and Accelerometer.
This device is a good choice for you no matter whether you want it to play lots of games or are looking for a social cellphone.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Philips |
| Operating System (OS): | Android 7.0 Nougat |
| Dimensions: | 6.09 x 3.08 x 0.35 inchesMetric15.47 x 7.82 x 0.89 cmImperial |
| Weight: | 5.89 ouncesMetric166.98 gImperial |
| Colors: | 16 777 216 |
Display | |
| Screen Type: | IPS LCD |
| Size: | 5.5 inchesMetric14 cmImperial |
| Resolution: | 1280 x 720 pixels (HD) |
| Pixel density: | 267 pixels per inchMetric105.12 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Chipset: | MediaTek MT6737 |
| Processor: | ARM Cortex-A53, 64-bit, 28 nm (Quad-Core 1300 MHz) |
| RAM Memory: | 1 GB |
| Graphics Processor: | Mali-T720 MP2 |
| Internal Memory: | 8 GB |
| SD Card Slot: | microSD (up to 32 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li - Polymer |
| Removable: | No |
| Capacity: | 3000 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 8 megapixels |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Dual SIM: | Yes |
| LTE (4G) Bands: | 1(2100), 3(1800), 7(2600), 8(900), 20(800 DD), 38(2600), 41(2600+) |
| UMTS Bands: | Bands 8(900), 1(2100) |
| Technologies: | LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA and HSUPA |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 4.1 |
| GPS: | Yes |
| Infra-red: | Yes |
| Radio: | FM Radio |
| Sensors: | Accelerometer, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.