Samsung Evan C3782 is an outdated phone, provisioned with a 2.4" screen and a 3 mega-pixels back side camera. But it's time to get into much more details.
The Samsung Evan C3782 is 4.63" long and 1.93" wide, but it's only able to hold a smaller 2.4" display. This device is much lighter than what you would expect from a phone of this size.
Samsung packed this cellphone with a good level 2.4" display, and a 320 x 240 (QVGA) resolution, giving this cellphone a nice image quality.
This device is equipped with only a 3 megapixels back-facing camera. It can also shoot videos in QVGA 320x240 at 15 frames per second.
This device comes with a 1000 mAh small capacity Li-Ion replaceable battery that provides the Samsung Evan C3782 a below average battery life comparing with other similar cellphones. This device has an aproximate stand by time of 660 hs and a talk time of 11.5 hours.
This cellphone includes 3G connection type, supported by EDGE technologies. This cellphone has two SIM cards to be able to to use 2 different carriers or phone lines at the same time.
SAMSUNG M471A1K43CB1-CTD 8GB DDR4 2666MHz Memory Module - Memory Modules (8GB, 1 x 8GB, DDR4, 2666 MHz, 260-Pin SO-DIMM, Black, Green)
Shop now
SAMSUNG Galaxy Chromebook 4 11.6-inch 64GB eMMC, 4GB RAM, Gigabit Wi-Fi, Chrome OS, HD Intel Celeron Processor N4000
Shop now
Samsung Galaxy A52 5G, Factory Unlocked Smartphone, Android Cell Phone, Water Resistant, 64MP Camera, US Version, 128GB, Black
Shop now
Samsung Galaxy A71 SM-A715F/DS, 4G LTE, International Version (No US Warranty), 128GB + 6GB Ram, Prism Crush Silver - Unlocked
Shop now
Samsung Original 8GB (1 x 8GB) 204-pin SODIMM, DDR3 PC3L-12800, 1600MHz ram Memory Module for laptops (M471B1G73EB0-YK0)
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Samsung |
| Dimensions: | 4.63 x 1.93 x 0.48 inchesMetric11.76 x 4.9 x 1.22 cmImperial |
| Weight: | 2.89 ouncesMetric81.93 gImperial |
Display | |
| Screen Type: | LCD (256K colors) |
| Size: | 2.4 inchesMetric6.1 cmImperial |
| Resolution: | 240 x 320 pixels (QVGA) |
| Pixel density: | 167 pixels per inchMetric65.75 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Processor: | Single-Core 250 MHz |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 16 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1000 mAh |
| Stand-by Time: | 660 hours |
| Talk Time: | 11.5 hours |
Camera | |
| Back camera: | 3 megapixels |
| Max video resolution: | 320 x 240 (15 fps) (QVGA) |
Networks | |
| SIM Card Type: | SIM |
| Dual SIM: | Yes |
| GSM Bands: | 850, 900, 1800, 1900 |
| Technologies: | EDGE, GPRS and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 3.0 |
| Radio: | FM Radio |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.