Samsung Freeform II is a low level phone launched back in the year 2010, having a little 2.2 inches display and a 1.3 megapixels back-facing camera. Let's take a closer sight of what this phone offers to us.
It seems like Samsung forgot about weight optimization in this 3.81 oz phone. This phone isn't a very compact phone, considering it is 4.13 inches long and 2.12" wide,but it just holds a 2.2 inches screen. This phone is a little bit thick for nowadays standards, being as thick as 0.59".
Samsung equipped this phone with an average 2.2" screen, and a resolution of 240 x 320 (QVGA), giving this phone an average graphic quality.
This cellphone is only equipped with a 1.3 MP back facing camera. This phone also includes fast burst mode.
This cellphone doesn't use a sim card, because it's not a GSM phone and it can work with CDMA carriers.
This device features a 1000 mAh small sized Li-Ion battery that can keep it running for many hours, although you will probably need to charge it if you use it heavily. Samsung afirms this phone has a 5 hs talk time and a 550 hours stand by time.
Samsung Galaxy S20 FE G780F, International Version (No US Warranty), 128GB, Cloud Green - GSM Unlocked
Shop now
SAMSUNG Galaxy Chromebook 13.3" UHD AMOLED - HD Intel Core I-5 Processor (256GB Storage, 8GB RAM) - 2020 Model - US Warranty - Fiesta Red - XE930QCA-K01US
Shop now
Samsung Galaxy S20 FE G780F, International Version (No US Warranty), 256GB, Cloud Navy - GSM Unlocked
Shop now
Samsung Galaxy SmartTag Bluetooth Tracker & Item Locator for Keys, Wallets, Luggage and More (1 Pack), Oatmeal (US Version)
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Samsung |
| Product code: | SCH-R360 |
| Dimensions: | 4.13 x 2.12 x 0.59 inchesMetric10.49 x 5.38 x 1.5 cmImperial |
| Weight: | 3.81 ouncesMetric108.01 gImperial |
| Release date: | 2010-10-13 |
Display | |
| Screen Type: | TFT (256K colors) |
| Size: | 2.2 inchesMetric5.6 cmImperial |
| Resolution: | 320 x 240 pixels (QVGA) |
| Pixel density: | 182 pixels per inchMetric71.65 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 16 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1000 mAh |
| Stand-by Time: | 550 hours |
| Talk Time: | 5 hours |
Camera | |
| Back camera: | 1.3 megapixels |
| Camera features: | Fast Burst Mode |
Networks | |
| CDMA Bands: | 800, 1700/2100, 1900 |
| Technologies: | CDMA |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 2.1, EDR |
| GPS: | Yes |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.