Samsung Freeform M is a mid level device, equipped with a 2 mega-pixels back side camera, a fast CPU running at 520 megahertz and a compact 2.4" screen.
The Samsung Freeform M isn't really a compact device, considering it is 4.41" long and 2.44 inches wide,but it just holds a 2.4" display. Samsung made a great optimization job making this phone weight only 3.56 ounces.
Samsung equipped this phone with a good 2.4 inches screen, and a 240 x 320 (QVGA) resolution, which makes all images and videos look quite vivid.
This phone comes with a fast 520 MHz processing unit. This phone has a 262,14 MB internal storage memory, a small amount that may be adequate for basic users knowing that this cellphone also has an external memory card slot to store photos and videos and even some apps that allow external memory installation.
This phone counts with wifi connectivity (but it can't share it with other devices around, acting as a modem) and 3G internet connection, over UMTS and EDGE technologies. This cellphone works with a SIM card for GSM connection.
This phone is only equipped with a 2 megapixels back side camera. To complete the camera, it also counts with smile detection shooting.
This phone has a 1000 mAh small capacity Li-Ion removable battery that provides this phone a quite short battery duration comparing with other similar phones.
Samsung Galaxy A10s A107M, 4G LTE, International Version (No US Warranty), 32GB, Blue - GSM Unlocked
Shop now
Samsung Galaxy A12 (A125M) 64GB Dual SIM, GSM Unlocked, (CDMA Verizon/Sprint Not Supported) Smartphone Latin American Version No Warranty (Red)
Shop now
Samsung Electronics Galaxy Chromebook Go Laptop Computer Lightweight Slim Durable Design 12-Hour Battery Wi-Fi 6 Share Files with Phone, Black,Silver,32GB
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Samsung |
| Dimensions: | 4.41 x 2.44 x 0.48 inchesMetric11.2 x 6.2 x 1.22 cmImperial |
| Weight: | 3.56 ouncesMetric100.92 gImperial |
Display | |
| Screen Type: | TFT (256K colors) |
| Size: | 2.4 inchesMetric6.1 cmImperial |
| Resolution: | 320 x 240 pixels (QVGA) |
| Pixel density: | 167 pixels per inchMetric65.75 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Processor: | Single-Core 520 MHz |
| Internal Memory: | 262,14 MB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1000 mAh |
| Talk Time: | 7 hours |
Camera | |
| Back camera: | 2 megapixels |
| Camera features: | Smile Detection Shooting |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| SIM Card Type: | SIM |
| UMTS Bands: | 850, 1900, 2100 |
| GSM Bands: | 850, 900, 1800, 1900 |
| Technologies: | UMTS, EDGE, GPRS and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Yes |
| GPS: | Yes |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.