Samsung Galaxy A26 5G (Rumored) is a powerful Android phone, equipped with a 6.6 inches display, and two cameras, a 50 MP back camera and a 13 mega-pixels front facing camera.
The A26 5G (Rumored) is quite a compact phone, taking into consideration it packs a 6.6 inches display and it is only 0 inches long and 0 inches wide.
An excellent aspect of the A26 5G (Rumored) is its 128 GB large internal storage and a slot for SD memory cards, which allows you to store lots of applications, games, pictures and videos without thinking about running out of space at all.
This cellphone has a poor 6.6 inches display with a x resolution, making images look less detailed.
This phone includes 5G blazing fast connectivity and LTE-A 4G , the fastest connection type. This cellphone works with a Nano SIM card to use GSM services.
This phone features two cameras, a 50 megapixels back side camera and a 13 megapixels front side camera. the Samsung Galaxy A26 5G (Rumored)'s back side camera lens has a maximum f/1.8 aperture so it can take impressive photos even in poorly lit environments. It is capable of filming 3840x2160 4K videos at 30 frames per second.
This phone also comes with lots of interesting features as Fingerprint Sensor, Near Field Communication (NFC), Bluetooth (for communication with other bluetooth devices, computers, and accessories) and GPS Geolocation, and multiple sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer, Gyroscope and Compass.
This phone uses an inmense 5000 mAh Li - Ion non-replaceable battery that provides the A26 5G (Rumored) an extremely long battery duration. An issue to consider is that this phone's battery isn't removable so you can't throw it away and buy a new one when it begins losing capacity, although with this big battery you will probably replace this phone before it becomes a real problem.
No matter whether you want a gaming device, want this device mostly for internet broswing and social networks, will use this cellphone for work or want it to take tons of pictures, you will definitely love this device. If you buy this cellphone you also receive USB Type-C cable, Phone, SIM ejector tool and Papers .
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Samsung |
| Operating System (OS): | Android 15 |
| Weight: | ouncesMetric0 gImperial |
| Accessories: | Papers , Phone, SIM ejector tool, USB Type-C cable |
Display | |
| Screen Type: | Super AMOLED |
| Size: | 6.6 inchesMetric16.8 cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Chipset: | Exynos 1280 (5 nm) |
| RAM Memory: | 6 GB |
| Graphics Processor: | Mali-G68 |
| Internal Memory: | 128 GB |
| SD Card Slot: | microSDXC (up to 1 TB) |
Battery | |
| Battery type: | Li - Ion |
| Removable: | No |
| Capacity: | 5000 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 50 megapixels |
| Aperture: | f/1.80 |
| Focal length: | 27mm (35mm equivalence) |
| Sensor size: | 0.36 inches (1/2.76") |
| Front camera: | 13 megapixels |
| Max video resolution: | 3840 x 2160 (30 fps) (4K) |
Networks | |
| SIM Card Type: | Nano SIM |
| 5G Bands: | Bands n1, n3, n5, n7, n8, n12, n13, n20, n28, n38, n40, n41, n66, SA, NSA, Sub-6 |
| Technologies: | 5G, LTE-A (4G) and LTE (4G) |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 5.3 |
| GPS: | Yes |
| NFC (Near Field Communication): | Yes |
| Fingerprint ID: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.