Samsung Galaxy Admire 4G is a little outdated Android phone, provisioned with a 3.6" touch-screen, a 1000 megahertz CPU, and 2 cameras, a 3.2 MP back facing camera and a 1.3 mega-pixels front camera.
Samsung appears to have forgotten about weight optimization in this 4.34 ounces cellphone. Samsung justmade this cellphone in color white.
Samsung ships this cellphone with a powerful 1 GHz processing unit. This phone counts with a poor 1,38 GB internal storage, which may be enough for basic users considering it also has a slot for an SD memory card to store pictures and videos and even some applications that can be installed in the external memory.
The Samsung Galaxy Admire 4G includes a good level 480 x 320 3.6-inches screen, providing this cellphone with a nice graphical experience. This screen uses TFT capacitive technology, and can detect multi touch gestures.
The Admire 4G has wi-fi connection (which it can provide to other devices as a mobile hotspot), 4G LTE high performance connectivity and 3G data connection, over EV-DO A technologies. This cellphone doesn't use a SIM card, because it doesn't work with GSM services and it works with CDMA networks.
The Admire 4G has two cameras, a 3.2 mega-pixels back side camera and a 1.3 mega-pixels front-facing camera. It is capable of capturing videos in HD 1280x720. To complete the camera, it also features flash and geo tagging.
This cellphone features a 2100 mAh large Li-Ion battery providing this phone an average battery life.
This device also comes with a couple of nice characteristics like Bluetooth (provides communication with other bluetooth devices, computers, and accessories) and GPS Localization, and a couple sensors likeLight Sensor, Proximity Sensor and Accelerometer.
This device is the correct option for you if you are looking for a device to mostly use social networks.
Samsung Galaxy A10e 32GB A102U GSM Unlocked Phone - Black (Renewed)
Shop now
Samsung Galaxy Watch Active2 (40mm), Gold (Stainless Steel - LTE Unlocked) - SM-R835USDAXAR (Renewed)
Shop now
Samsung Galaxy A02 SM-A022M/DS, 4G LTE, International Version (No US Warranty), 64GB, 3GB, Blue - GSM Unlocked (At&t Tmobile Metro Latin Europe)
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Samsung |
| Operating System (OS): | Android 2.3 |
| Product code: | SCH-R820 |
| Dimensions: | 4.52 x 2.46 x 0.47 inchesMetric11.48 x 6.25 x 1.19 cmImperial |
| Weight: | 4.34 ouncesMetric123.04 gImperial |
| Colors: | White |
| Scratch Resistant Glass: | Yes |
Display | |
| Screen Type: | TFT |
| Size: | 3.6 inchesMetric9.1 cmImperial |
| Resolution: | 320 x 480 pixels |
| Pixel density: | 160 pixels per inchMetric62.99 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive, Multi-touch |
Hardware | |
| Processor: | ARM Cortex-A8 (Single-Core 1000 MHz) |
| Graphics Processor: | Yes |
| Internal Memory: | 1,38 GB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 2100 mAh |
| Talk Time: | 3 hours |
Camera | |
| Back camera: | 3.2 megapixels |
| Flash: | Yes |
| Front camera: | 1.3 megapixels |
| Max video resolution: | 1280 x 720 (HD) |
| Camera features: | Geo Tagging |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Mobile Hotspot: | Yes |
| LTE (4G) Bands: | 1700/2100 (band 4) |
| CDMA Bands: | 800, 1700/2100, 1900 |
| Technologies: | LTE (4G), EV-DO A and CDMA |
Other Features | |
| Bluetooth: | Yes |
| GPS: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.