Samsung Galaxy Chat is a fair quality device launched many years ago, packing a fast processor clocking at 850 megahertz, a little 3-inches multi touch display and a 2 mega-pixels back camera.
This phone is equipped with a quite powerful CPU running at 850 megahertz.
Samsung offers the Chat in black and white. This device is 4.68 inches long, it just packs a smaller 3" screen. The Chat's thickness of 0.46" is a little far from nowadays standards, but it still feels right in the hand. This phone is a bit heavy for a phone of this size, weighting 3.95 ounces.
Its screen uses TFT capacitive technology, and can detect multiple fingers at the same time.
This cellphone counts with Wi-Fi connection (although it can't be provided to other devices around, as a mobile hotspot) and the fastest 3G data connection, over HSDPA, HSUPA, UMTS and EDGE technologies. This phone uses a SIM card for GSM networks.
The Chat has only a 2 MP back-facing camera. It also captures VGA 640x480 videos at 25 fps. This camera also includes geo tagging.
The Chat also includes a handful of cool features like Bluetooth (3.0) and GPS Geolocation, and plenty of sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer and Compass.
This cellphone has a 1200 mAh small Li-Ion replaceable battery providing this phone with a quite short battery duration. Samsung says this device has a talk time of 14.7 hours and a stand by time of 520 hours.
Samsung Galaxy A10s with Fingerprint (32GB, 2GB RAM) 6.2", Android 9.0, Dual SIM GSM Factory Unlocked A107M/DS - US + Global 4G LTE International Model (Blue, 32GB + 64GB SD Bundle)
Shop now
Samsung Galaxy Note 9, 128GB, Midnight Black - Unlocked (Renewed)
Shop now
(Renewed) Samsung Galaxy Note 10+, 256GB, Aura Glow Silver - Fully Unlocked
Shop now
(Renewed) Samsung Galaxy S9+, 64GB, Midnight Black -Fully Unlocked
Shop now
Samsung Galaxy XCover Pro | Rugged (IP68 Rated) Unlocked (Verizon and AT&T) | Dual Sim | 64GB of Storage | SM-G715UZKDXAA, Black
Shop now
Samsung Galaxy Note 20 Ultra 5G Factory Unlocked Android Cell Phone 128GB US Version Mobile Gaming Smartphone Long-Lasting Battery, Mystic Bronze
Shop now
SAMSUNG Galaxy S20 FE 5G Factory Unlocked Android Cell Phone 128GB US Version Smartphone Pro-Grade Camera 30X Space Zoom Night Mode, Cloud Navy
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Samsung |
| Operating System (OS): | Android 4.0.4 |
| Product code: | B5330 |
| Dimensions: | 4.68 x 2.33 x 0.46 inchesMetric11.89 x 5.92 x 1.17 cmImperial |
| Weight: | 3.95 ouncesMetric111.98 gImperial |
| Colors: | Black and White |
| Release date: | 2012-07-04 |
Display | |
| Screen Type: | TFT |
| Size: | 3 inchesMetric7.6 cmImperial |
| Resolution: | 240 x 320 pixels (QVGA) |
| Pixel density: | 133 pixels per inchMetric52.36 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive, Multi-touch |
Hardware | |
| Processor: | Single-Core 850 MHz |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1200 mAh |
| Stand-by Time: | 520 hours |
| Talk Time: | 14.7 hours |
Camera | |
| Back camera: | 2 megapixels |
| Max video resolution: | 640 x 480 (25 fps) (VGA) |
| Camera features: | Geo Tagging |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| SIM Card Type: | SIM |
| UMTS Bands: | 900, 2100 |
| GSM Bands: | 850, 900, 1800, 1900 |
| Technologies: | HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE, GPRS and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 3.0 |
| GPS: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.