Samsung Galaxy Flip 7 (Rumored) is a completely fascinating device, counting with a huge 6.7 inches display, and two cameras, a 50 mega-pixels back-facing camera and a 10 megapixels front side camera. Great! That's it? Not at all, it's just the starting point of this extreme review.
A key advantage of this device is its huge 256 GB internal memory and though it doesn't count with an external memory card slot, it is still enough to install hundreds of applications without worrying about how much storage is left.
The Flip 7 (Rumored) is quite a compact cellphone, considering it has a 6.7 inches display and it only has 0" long.
This phone is equipped with a low level 6.7 inches display with a x resolution, giving this cellphone a mediocre image quality.
This cellphone is equipped with two cameras, a 50 MP back side camera and a 10 megapixels front-facing camera. the Flip 7 (Rumored)'s back side camera has a 1.8 aperture so it can take very nice photographs even in dark situations.
The Samsung Galaxy Flip 7 (Rumored) comes with a huge 4000 mAh Li - Ion non-replaceable battery, enough to provide this phone with an extremely long battery life. An issue to take into account is that this cellphone's battery isn't replaceable so you won't be able to replace it when it begins losing capacity, while with such a big battery you will probably replace this phone before it becomes a real problem.
This phone counts with 5G incredibly fast data connection and 4G (LTE-A) super fast internet connection. The Flip 7 (Rumored) uses a Nano SIM card for GSM services.
This phone also comes with a lot of great characteristics as Fingerprint unlock, Wireless charging compatibility, Near Field Communication (NFC), Bluetooth (5.3 ) and GPS Geolocation, and multiple sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer, Gyroscope, Barometer and Compass.
This phone is the right one for you no matter whether you need it for work, are looking for a social cellphone, are a photography fan or will use it to play tons of games. This cellphone comes with USB-C cable, SIM ejector tool and Paperwork .
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Samsung |
| Operating System (OS): | Android 15 |
| Weight: | ouncesMetric0 gImperial |
| Accessories: | Paperwork , SIM ejector tool, USB-C cable |
Display | |
| Screen Type: | Dynamic AMOLED |
| Size: | 6.7 inchesMetric17 cmImperial |
| Brightness: | 2600 cd/m2 |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Chipset: | Qualcomm Snapdragon 8 Elite for Galaxy SM8750-AB SM8750-AB (3 nm) |
| RAM Memory: | 8 GB |
| Graphics Processor: | Adreno 830 |
| Internal Memory: | 256 GB |
| SD Card Slot: | No SD card slot |
Battery | |
| Battery type: | Li - Ion |
| Removable: | No |
| Capacity: | 4000 mAh |
| Wireless Charging: | Yes |
Camera | |
| Back camera: | 50 megapixels |
| Aperture: | f/1.80 |
| Focal length: | 23mm (35mm equivalence) |
| Sensor size: | 0.64 inches (1/1.57") |
| Front camera: | 10 megapixels |
Networks | |
| SIM Card Type: | Nano SIM |
| 5G Bands: | Bands n1, n2, n5, n7, n25, n28, n41, n66, n71, n78, n258, n260, n261, SA, NSA, Sub-6, mmWave |
| Technologies: | 5G, LTE-A (4G) and LTE (4G) |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 5.3 |
| GPS: | Yes |
| NFC (Near Field Communication): | Yes |
| Fingerprint ID: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer, Barometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.