Samsung Galaxy J2 is a good quality Android phone, which features a high-tech Quad-Core processor ticking at 1300 megahertz, a 4.7 inches screen, and 2 cameras, a 5 mega-pixels back camera and a 2 MP front side camera. We will get a better idea about this phone's characteristics when we get into specific details.
Samsung decided to power this phone using a Samsung Exynos 3475 system chip, backed up by a great 1.3 gigahertz Quad-Core CPU and only 1 GB RAM memory which is a little low comparing with this cellphone's great processor. A good advantage of this device is its quite large 8 GB internal memory and a slot for an SD memory card, allowing you to store a couple hundred applications without any trouble.
The J2 is only 5.37" long and 2.72 inches wide, but it manages to hold a 4.7 inches screen. This cellphone is very thin and good-looking, being just 0.33" thick. This cellphone feels much lighter than what one would expect from a phone this size. Samsung only sells the J2 in 16 777 216 color.
The J2 is equipped with two cameras, a 5 mega-pixels back-facing camera and a 2 megapixels front-facing camera. It is also able to film 1280x720 HD videos at 30 frames per second.
This phone is equipped with a good looking 540 x 960 4.7" screen, which makes all pictures and movies look very good.
This phone has wifi connectivity (but it can't share it with other devices acting as a wireless modem or router). This phone supports dual SIM cards so it can to use 2 different phone lines or carriers.
This cellphone also comes with a few nice features like Bluetooth (4.1 ) and GPS Navigation, and a couple sensors likeLight Sensor, Proximity Sensor and Accelerometer.
The J2 features a medium capacity 2000 mAh battery that can keep this cellphone running for some hours, but you may need to charge it even after moderate usage.
No matter whether you want this cellphone to take many photographs, are looking for a phone to mostly use social networks or want a cellphone for gaming, you will definitely love this phone.
Total Wireless Samsung Galaxy J2 4G LTE Prepaid Smartphone (Locked) - Black - 16GB - Sim Card Included - CDMA
Shop now
Samsung Galaxy J3 2018 (16GB) J337A - 5.0in HD Display, Android 8.0, 4G LTE AT&T Unlocked GSM Smartphone (Black) (Renewed)
Shop now
Samsung Galaxy A10e 32GB A102U GSM Unlocked Phone - Black (Renewed)
Shop now
Samsung J2 Factory Unlocked USA S206DL Black 16GB 5" HD Display 8MP Front/5MP Rear Camera with 1 Year Warranty.
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Samsung |
| Operating System (OS): | Android 5.1 Lollipop |
| Also Known As: | Samsung SM-J200F |
| Dimensions: | 5.37 x 2.72 x 0.33 inchesMetric13.64 x 6.91 x 0.84 cmImperial |
| Weight: | 4.59 ouncesMetric130.12 gImperial |
| Colors: | 16 777 216 |
Display | |
| Screen Type: | Super AMOLED |
| Size: | 4.7 inchesMetric11.9 cmImperial |
| Resolution: | 960 x 540 pixels |
| Pixel density: | 234 pixels per inchMetric92.13 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Chipset: | Samsung Exynos 3475 |
| Processor: | ARM Cortex-A7 (Quad-Core 1300 MHz) |
| RAM Memory: | 1 GB |
| Graphics Processor: | Mali-T720 |
| Internal Memory: | 8 GB |
| SD Card Slot: | microSDXC (up to 128 GB) |
Battery | |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 2000 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 5 megapixels |
| Aperture: | f/2.20 |
| Front camera: | 2 megapixels |
| Max video resolution: | 1280 x 720 (30 fps) (HD) |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| SIM Card Type: | Micro SIM |
| Dual SIM: | Yes |
| LTE (4G) Bands: | 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 20(800 DD) |
| UMTS Bands: | Bands 5(850), 8(900), 2(1900), 1(2100) |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 4.1 |
| GPS: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.