Samsung Galaxy J2 (2018) is a fascinating phone, packing a high-tech 1400 megahertz Quad-Core CPU, a 5 inches screen, and two cameras, an 8 megapixels back side camera and a 5 mega-pixels front-facing camera.
Samsung decided to equip this phone with a Qualcomm Snapdragon 425 MSM8917 chip, packing a very fast Quad-Core processing unit speeding at 1400 megahertz and a big 1,5 GB of RAM. This cellphone has a good 16 GB internal storage and an external SD slot, which allows the user to store hundreds of applications without any problem.
About its construction materials, the J2 (2018) is built with Plastic . This phone is quite a compact device, considering it packs a 5" screen and it has just 5.6" long and 2.8 inches wide. Though the J2 (2018) is very slim and comfortable it's not so slim as many other cellphones out there, with a thickness of 0.4". The J2 (2018) feels much lighter than what you expect from a cellphone of this size. Samsung made the Samsung Galaxy J2 (2018)available only in black color.
This cellphone is equipped with two cameras, an 8 megapixels back side camera and a 5 MP front facing camera. It can also shoot 1920x1080 Full HD videos at 30 fps.
This cellphone is equipped with a good looking 5-inches screen with a 540 x 960 resolution, which makes all photos and videos look very good.
This phone counts with a great 2600 mAh Li - Ion removable battery that can keep this cellphone running for many hours without having to charge it.
The Samsung Galaxy J2 (2018) includes wi-fi capability (although it can't be shared with other devices around, as a mobile mobile hotspot), LTE 4G high performance internet connection and fast 3G connection type, over HSPA and HSUPA technologies. This cellphone uses a Nano SIM card for GSM networks.
This phone also comes with some nice characteristics such as Bluetooth (enables communication with other bluetooth phones and accessories), GPS and FM Radio, and a few sensors likeProximity Sensor and Accelerometer.
The J2 (2018) is probably a very good choice for you no matter whether you want a gamer phone, need this cellphone for work, need a phone to majorly use social networks or want it to take lots of photographs.
Samsung Galaxy J7 2018 (16GB) J737A - 5.5 HD Display, Android 8.0, Octa-core 4G LTE at & T Smartphone Unlocked (Black)
Shop now
Samsung Galaxy J3 (2018) J337A 16GB Unlocked AT&T 4G LTE Phone w/ 8MP Camera - Black
Shop now
Samsung Galaxy J7 2018 (16GB) J737A - 5.5" HD Display, Android 8.0, Octa-core 4G LTE AT&T Smartphone (Renewed) (Black, ATT Locked)
Shop now
Samsung Galaxy J3 2018 (16GB) J337A - 5.0in HD Display, Android 8.0, 4G LTE AT&T Unlocked GSM Smartphone (Black) (Renewed)
Shop now
Samsung Galaxy J3 Star 16GB J337T 5.0" HD Display Android 8.0 4G LTE T-Mobile Smartphone - Gold (Renewed)
Shop now
Samsung Galaxy A10e 32GB A102U GSM Unlocked Phone - Black (Renewed)
Shop now
Samsung J2 Factory Unlocked USA S206DL Black 16GB 5" HD Display 8MP Front/5MP Rear Camera with 1 Year Warranty.
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Samsung |
| Operating System (OS): | Android 8.1 Oreo |
| Dimensions: | 5.60 x 2.80 x 0.40 inchesMetric14.22 x 7.11 x 1.02 cmImperial |
| Weight: | 5.40 ouncesMetric153.09 gImperial |
| Colors: | Black |
| Materials: | Plastic |
Display | |
| Screen Type: | LCD |
| Size: | 5 inchesMetric12.7 cmImperial |
| Resolution: | 960 x 540 pixels |
| Pixel density: | 220 pixels per inchMetric86.61 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Chipset: | Qualcomm Snapdragon 425 MSM8917 |
| Processor: | ARM Cortex-A53, 64-bit, 28 nm (Quad-Core 1400 MHz) |
| RAM Memory: | 1,5 GB |
| Graphics Processor: | Adreno 308 |
| Internal Memory: | 16 GB |
| SD Card Slot: | microSDXC (up to 400 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li - Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 2600 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 8 megapixels |
| Aperture: | f/2.20 |
| Focal length: | 24mm (35mm equivalence) |
| Sensor size: | 0.25 inches (1/4") |
| Front camera: | 5 megapixels |
| Max video resolution: | 1920 x 1080 (30 fps) (Full HD) |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| SIM Card Type: | Nano SIM |
| LTE (4G) Bands: | 2(1900), 4(AWS-1), 5(850), 7(2600), 66(AWS-3), 71(600) |
| UMTS Bands: | Bands 1(2100), 5(850), 8(900) |
| Technologies: | LTE (4G), HSPA and HSUPA |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 4.2 |
| GPS: | Yes |
| Radio: | FM Radio |
| Sensors: | Accelerometer and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.