Samsung Galaxy J3 V is a high-end Android phone launched many years ago, provisioned with a 1200 MHz Quad-Core processor, a pretty big 5 inches screen, a 5 megapixels back-facing camera and a 2 megapixels front camera.
Samsung is offering this cellphone in color 16 777 216. This cellphone is extremely thin and stilized, with a thickness of just 0.31". This device is only 5.6" long and 2.81" wide, but it's still able to fit a a 5" display. This phone is much lighter than what one would expect from a phone this size.
Samsung decided to equip this cellphone using a Qualcomm Snapdragon 410 8916 chip, packing a great performance 1.2 GHz Quad-Core processing unit with a huge 1,5 GB of RAM memory. A nice point of the J3 V is its quite big 16 GB internal storage memory and a slot for an SD memory card, allowing you to install a couple hundred applications and games without any problem.
Samsung packed this cellphone with a nice 5" display, and a 720 x 1280 (HD) resolution, which makes all pictures and movies look very good.
The J3 V offers wi-fi connectivity (which can be provided to other devices acting as a router or modem), 4G LTE fast connectivity and fast 3G data connection, over HSPA technologies. This phone uses a Micro SIM card to use GSM services.
The J3 V features two cameras, a 5 mega-pixels back side camera and a 2 megapixels front side camera. It is capable of filming 1280x720 HD videos at 30 fps.
The J3 V also includes a couple cool features as Bluetooth (4.0 ) and GPS Localization, and some sensors likeProximity Sensor and Accelerometer.
The J3 V comes with an awesome 2600 mAh removable battery providing this phone a marvelous battery life.
This phone is definitely the correct option for you no matter if you want a phone for work, you love taking photos, are looking for a social phone or are looking for a gaming cellphone.
Samsung Galaxy J3 (2016) J320V Verizon CDMA 4G LTE Quad-Core Phone w/ 8MP Camera- Black
Shop now
Simple Mobile Samsung Galaxy J3 Luna Pro Prepaid Carrier Locked- Black
Shop now
Samsung Galaxy A10e 32GB A102U GSM Unlocked Phone - Black (Renewed)
Shop now
Samsung Galaxy J3 2018 16GB Verizon Wireless (J337v CDMA) 5.5" Android 7.1 Smartphone - Black (Renewed)
Shop now
Net10 Carrier-Locked Samsung Galaxy J3 Orbit 4G LTE Prepaid Smartphone - Black - 16GB - Sim Card Included - CDMA
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Samsung |
| Operating System (OS): | Android 6.0 Marshmallow |
| Also Known As: | Samsung SM-J320VZ |
| Dimensions: | 5.60 x 2.81 x 0.31 inchesMetric14.22 x 7.14 x 0.79 cmImperial |
| Weight: | 4.90 ouncesMetric138.91 gImperial |
| Colors: | 16 777 216 |
| Release date: | 2016-06-18 |
Display | |
| Screen Type: | Super AMOLED |
| Size: | 5 inchesMetric12.7 cmImperial |
| Resolution: | 1280 x 720 pixels (HD) |
| Pixel density: | 294 pixels per inchMetric115.75 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Chipset: | Qualcomm Snapdragon 410 8916 |
| Processor: | ARM Cortex-A53, 64-bit, 28 nm (Quad-Core 1200 MHz) |
| RAM Memory: | 1,5 GB |
| Graphics Processor: | Adreno 306 |
| Internal Memory: | 16 GB |
| SD Card Slot: | microSDXC (up to 128 GB) |
Battery | |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 2600 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 5 megapixels |
| Front camera: | 2 megapixels |
| Max video resolution: | 1280 x 720 (30 fps) (HD) |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Mobile Hotspot: | Yes |
| SIM Card Type: | Micro SIM |
| LTE (4G) Bands: | 2(1900), 4(AWS-1), 5(850), 13(700 c) |
| UMTS Bands: | Bands 5(850), 8(900), 2(1900), 1(2100) |
| Technologies: | LTE (4G) and HSPA |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 4.0 |
| GPS: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.