Samsung Galaxy Z Flip 4 is an amazing cellphone, with a large 6.7 inches screen.
The Z Flip 4 has a 128 GB excellent internal storage memory and even though it doesn't count with an external memory slot, it is still enough to install hundreds of applications without worrying about running out of space at all.
This phone is only 0 inches long, but it still manages to hold a 6.7" display. This phone design combines Glass and Aluminum .
This phone doesn't have any cameras.
Samsung packed this phone with a high-tech 6.7-inches display, and a 1080 x 2636 resolution, providing this cellphone with a unique graphic quality.
This phone uses a 3600 mAh incredible non-removable battery providing this cellphone an impressive battery life. An issue to take into consideration is that this phone's battery is not replaceable so you can't change it when it begins to get older, whereas having 3600 mAh you will probably discard this device before that becomes an issue.
This cellphone has wi-fi connectivity (which can be shared with other devices acting as a mobile hotspot), 5G insanely fast connection type, 4G LTE-A high bandwidth connection and also HSPA+ connectivity (which is a slower 4G variation) and the fastest 3G connection type, over HSDPA technologies. This cellphone works with a Nano SIM card to connect to GSM networks.
This phone also includes a lot of interesting characteristics such as Fingerprint Identification, Near Field Communication (NFC), Bluetooth and GPS (Global Positioning System), and lots of sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer, Gyroscope and Compass.
It doesn't matter whether you are looking for a gamer cellphone, need a device to mostly use social networks or want a work device, you will probably love this cellphone.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Samsung |
| Operating System (OS): | Android 12 |
| Weight: | ouncesMetric0 gImperial |
| Materials: | Aluminum and Glass |
Display | |
| Screen Type: | Dynamic AMOLED |
| Size: | 6.7 inchesMetric17 cmImperial |
| Resolution: | 2636 x 1080 pixels |
| Pixel density: | 425 pixels per inchMetric167.32 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Chipset: | Qualcomm Snapdragon 8 Gen 1+ |
| RAM Memory: | 8 GB |
| Graphics Processor: | Yes |
| Internal Memory: | 128 GB |
| SD Card Slot: | No SD card slot |
Battery | |
| Removable: | No |
| Capacity: | 3600 mAh |
Camera | |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Mobile Hotspot: | Yes |
| SIM Card Type: | Nano SIM |
| 5G Bands: | 5G Ready |
| Technologies: | 5G, LTE-A (4G), LTE (4G), HSPA+ (4G) and HSDPA |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 5.2 |
| GPS: | Yes |
| NFC (Near Field Communication): | Yes |
| Fingerprint ID: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Gyroscope, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.