Samsung Gem is a mid level device, including a 3.2 megapixels back facing camera, a good processor running at 800 MHz and a 3.2" multi-touch screen.
Samsung decided to design the Samsung Gem using a good 800 MHz processor. The Samsung Gem has a 126,98 MB internal storage memory, a poor amount that may be enough for some basic users considering it also has an SD memory card expansion slot to store songs, photos and videos.
Even though the Samsung Gem is 4.48" long and 2.18 inches wide, it only holds a much smaller 3.2 inches display. It seems like Samsung forgot about weight optimization in this 3.85 ounces cellphone.
This phone has a nice 3.2-inches screen with a 400 x 240 resolution, providing this device with a nice image quality. Its screen uses TFT capacitive technology, and allows multi-touch gestures.
The Samsung Gem only features a 3.2 MP back side camera.
This phone features a mid capacity 1500 mAh Li-Ion battery providing this phone with a poor battery duration. This cellphone has an estimated 800 hours stand by time and a 5 hours talk time according to Samsung.
This phone features wi-fi connection (but it can't share it with other devices around, as a mobile hotspot) and 3G connectivity, using EV-DO A technologies. The Samsung Gem doesn't have a SIM card, because it's not a GSM phone and it works with CDMA carriers.
This cellphone also includes a handful of nice features like Bluetooth (2.1, EDR) and GPS (Global Positioning System), and some sensors likeLight Sensor, Proximity Sensor and Accelerometer.
SAMSUNG Galaxy Chromebook 4 11.6-inch 64GB eMMC, 4GB RAM, Gigabit Wi-Fi, Chrome OS, HD Intel Celeron Processor N4000
Shop now
Samsung Chromebook 4 Chrome OS 11.6" HD Intel Celeron Processor N4000 4GB RAM 32GB eMMC Gigabit Wi-Fi - XE310XBA-K01US (Renewed)
Shop now
SAMSUNG Galaxy Chromebook 13.3" UHD AMOLED - HD Intel Core I-5 Processor (256GB Storage, 8GB RAM) - 2020 Model - US Warranty - Fiesta Red - XE930QCA-K01US
Shop now
(Renewed) Samsung Chromebook XE303C12-A01 11.6-inch, Exynos 5250, 2GB RAM, 16GB SSD, Silver
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Samsung |
| Operating System (OS): | Android 2.2 |
| Product code: | SCH-I100 |
| Dimensions: | 4.48 x 2.18 x 0.48 inchesMetric11.38 x 5.54 x 1.22 cmImperial |
| Weight: | 3.85 ouncesMetric109.15 gImperial |
| Scratch Resistant Glass: | Yes |
Display | |
| Screen Type: | TFT |
| Size: | 3.2 inchesMetric8.1 cmImperial |
| Resolution: | 240 x 400 pixels |
| Pixel density: | 146 pixels per inchMetric57.48 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive, Multi-touch |
Hardware | |
| Processor: | Single-Core 800 MHz |
| Internal Memory: | 126,98 MB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 16 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1500 mAh |
| Stand-by Time: | 800 hours |
| Talk Time: | 5 hours |
Camera | |
| Back camera: | 3.2 megapixels |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| CDMA Bands: | 800, 1900 |
| Technologies: | EV-DO A and CDMA |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 2.1, EDR |
| GPS: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.