Samsung Giorgio Armani Galaxy S is a mid-end device, equipped with a 4-inches screen, a good performance 1000 megahertz processor, and two cameras, a 5 megapixels back camera and a 0.3 mega-pixels front side camera.
Samsung decided to power this phone with a good performance 1 gigahertz CPU and 512 MB RAM. This device comes with an interesting 16 GB internal storage and an SD memory slot, enough to store hundreds of games and apps without any trouble.
The Samsung Giorgio Armani Galaxy S is very thin and good-looking, being just 0.39 inches thick. Samsung has made a great design job making the Samsung Giorgio Armani Galaxy S weight only 4.23 oz.
The Samsung Giorgio Armani Galaxy S includes a nice 800 x 480 4-inches screen, which makes all pictures and movies look vivid. This screen uses Super AMOLED capacitive technology, and has multi-touch detection.
This device is equipped with two cameras, a 5 MP back camera and a 0.3 mega-pixels front side camera. This cellphone can also film videos in HD 1280x720 at 30 fps.
This phone has Wi-Fi connectivity (but it can't share it with other devices around, acting as a mobile hotspot) and the fastest 3G connectivity, supported by HSDPA, HSUPA, UMTS and EDGE technologies. The Samsung Giorgio Armani Galaxy S uses a SIM card for GSM carriers.
The Samsung Giorgio Armani Galaxy S also comes with a couple of cool features like Bluetooth (3.0) and GPS Localization, and multiple sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer and Compass.
This phone comes with a 1650 mAh medium Li-Ion replaceable battery, which is quite low for a demanding cellphone like this. This device has a reported talk time of 14.8 hs and a stand by time of 860 hours according to Samsung.
The Samsung Giorgio Armani Galaxy S is probably a very good choice for you it doesn't matter whether you want it majorly for social networks or will use it as a gamer phone.
SAMSUNG Galaxy Tab A 8.0-inch Android Tablet 64GB Wi-Fi Lightweight Large Screen Feel Camera Long-Lasting Battery, Black
Shop now
Samsung Galaxy A52 5G, Factory Unlocked Smartphone, Android Cell Phone, Water Resistant, 64MP Camera, US Version, 128GB, Black
Shop now
Samsung Galaxy Tab S6 Lite 10.4", 64GB Wi-Fi Tablet Oxford Gray - SM-P610NZAAXAR - S Pen Included
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Samsung |
| Operating System (OS): | Android 2.2 |
| Dimensions: | 4.82 x 2.53 x 0.39 inchesMetric12.24 x 6.43 x 0.99 cmImperial |
| Weight: | 4.23 ouncesMetric119.92 gImperial |
Display | |
| Screen Type: | Super AMOLED (16M colors) |
| Size: | 4 inchesMetric10.2 cmImperial |
| Resolution: | 480 x 800 pixels |
| Pixel density: | 233 pixels per inchMetric91.73 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive, Multi-touch |
Hardware | |
| Processor: | Single-Core 1000 MHz |
| RAM Memory: | 512 MB |
| Internal Memory: | 16 GB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1650 mAh |
| Stand-by Time: | 860 hours |
| Talk Time: | 14.8 hours |
Camera | |
| Back camera: | 5 megapixels |
| Front camera: | 0.3 megapixels |
| Max video resolution: | 1280 x 720 (30 fps) (HD) |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| SIM Card Type: | SIM |
| UMTS Bands: | 900, 1900, 2100 |
| GSM Bands: | 850, 900, 1800, 1900 |
| Technologies: | HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 3.0 |
| GPS: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.