Samsung Hero E3213 is a low end phone, provisioned with a 2 inches screen and a 0.3 mega-pixels back-facing camera. We will get a better idea about this cellphone's advantages when we get into specific details.
Although this phone is 4.44 inches long, it only packs a smaller 2 inches screen. This phone is a bit thick for nowadays standards, being as thick as 0.52 inches. Samsung made an amazing job making this cellphone weight just 2.84 ounces.
Samsung equipped the Samsung Hero E3213 with a poor 2-inches screen, and a 160 x 128 resolution, making it have a poor level graphic quality.
To collaborate with graphic rendering, it also has a 320 MHz ARM Mali-400 MP1 graphic processing unit. This device counts with a 36,86 MB internal storage memory, a small quantity that might be enough for basic users considering that the Samsung Hero E3213 also has an external SD slot to store songs, photos and videos.
This device is only equipped with a 0.3 MP back facing camera.
The Samsung Hero E3213 counts with a 800 mAh small capacity Li-Ion replaceable battery that provides this device a quite short battery durationcompared to other cellphones. Samsung informs a 8.3 hs talk time and a 550 hours stand by time for this phone.
This phone includes 3G fast data connection, supported by HSDPA, UMTS and EDGE technologies. This cellphone uses a SIM card to connect to GSM networks.
SAMSUNG Galaxy Chromebook 4 11.6-inch 64GB eMMC, 4GB RAM, Gigabit Wi-Fi, Chrome OS, HD Intel Celeron Processor N4000
Shop now
Samsung Galaxy A52 5G, Factory Unlocked Smartphone, Android Cell Phone, Water Resistant, 64MP Camera, US Version, 128GB, Black
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Samsung |
| Product code: | E3213, E3213K |
| Dimensions: | 4.44 x 1.83 x 0.52 inchesMetric11.28 x 4.65 x 1.32 cmImperial |
| Weight: | 2.84 ouncesMetric80.51 gImperial |
Display | |
| Size: | 2 inchesMetric5.1 cmImperial |
| Resolution: | 128 x 160 pixels |
| Pixel density: | 102 pixels per inchMetric40.16 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| RAM Memory: | 0 |
| Graphics Processor: | ARM Mali-400 MP1 (320 MHz) |
| Internal Memory: | 36,86 MB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 8 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 800 mAh |
| Stand-by Time: | 550 hours |
| Talk Time: | 8.3 hours |
Camera | |
| Back camera: | 0.3 megapixels |
Networks | |
| SIM Card Type: | SIM |
| UMTS Bands: | 900, 2100 |
| GSM Bands: | 850, 900, 1800, 1900 |
| Technologies: | HSDPA, UMTS, EDGE and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Yes |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.