Samsung I5510 is a decent quality Android phone, which counts with a medium sized 3.2-inches multi-touch screen, a processor ticking at 600 megahertz and a 3.2 megapixels back-facing camera.
Samsung didn't seem to put much effort to reduce weight in this 4.13 ounces device. This phone is a bit thick for nowadays standards, with a thickness of 0.6". This cellphone is 4.37 inches long and 2.17" wide, but it's only able to pack a way smaller 3.2" display.
Samsung packed this device with a interesting 3.2-inches display, and a 400 x 240 resolution, providing this phone with a decent graphic quality. This display uses TFT capacitive technology, and allows multi-touch gestures.
Samsung decided to equip this cellphone with a good processor ticking at 600 MHz. The Samsung I5510 comes with a poor 163,84 MB internal memory, which might be enough for basic users knowing that it also has an SD memory card expansion slot to store songs, photographs and videos and even some applications that allow external memory installation.
The Samsung I5510 only has a 3.2 megapixels back facing camera. It is also able to shoot videos up to 320x240 (QVGA) at 15 frames per second.
This cellphone counts with wifi connectivity (but it can't be provided to other devices acting as a wireless modem or router) and the fastest 3G connectivity, using HSDPA, UMTS and EDGE technologies. This phone uses a SIM card for GSM connection.
This cellphone also features a couple of cool features such as Bluetooth (for communication with other bluetooth cellphones, computers and accessories) and GPS Navigation, and multiple sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer and Compass.
This phone uses a mediocre 1200 mAh Li-Ion battery that provides the Samsung I5510 a not very long battery duration comparing with other similar cellphones. Samsung reports a stand by time of 520 hours and a talk time of 9.1 hs for this cellphone.
SAMSUNG Galaxy Chromebook 4 11.6-inch 64GB eMMC, 4GB RAM, Gigabit Wi-Fi, Chrome OS, HD Intel Celeron Processor N4000
Shop now
SAMSUNG Galaxy Chromebook 13.3" UHD AMOLED - HD Intel Core I-5 Processor (256GB Storage, 8GB RAM) - 2020 Model - US Warranty - Fiesta Red - XE930QCA-K01US
Shop now
Samsung Original 8GB (1 x 8GB) 204-pin SODIMM, DDR3 PC3L-12800, 1600MHz ram Memory Module for laptops (M471B1G73EB0-YK0)
Shop now
Samsung Galaxy S21+ Plus 5G Factory Unlocked Android Cell Phone 256GB US Version Smartphone Pro-Grade Camera 8K Video 64MP High Res, Phantom Black
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Samsung |
| Operating System (OS): | Android 2.2 |
| Product code: | GT-I5510 |
| Dimensions: | 4.37 x 2.17 x 0.60 inchesMetric11.1 x 5.51 x 1.52 cmImperial |
| Weight: | 4.13 ouncesMetric117.08 gImperial |
Display | |
| Screen Type: | TFT (16M colors) |
| Size: | 3.2 inchesMetric8.1 cmImperial |
| Resolution: | 240 x 400 pixels |
| Pixel density: | 146 pixels per inchMetric57.48 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive, Multi-touch |
Hardware | |
| Processor: | Single-Core 600 MHz |
| Internal Memory: | 163,84 MB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1200 mAh |
| Stand-by Time: | 520 hours |
| Talk Time: | 9.1 hours |
Camera | |
| Back camera: | 3.2 megapixels |
| Max video resolution: | 320 x 240 (15 fps) (QVGA) |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| SIM Card Type: | SIM |
| UMTS Bands: | 900, 2100 |
| GSM Bands: | 850, 900, 1800, 1900 |
| Technologies: | HSDPA, UMTS, EDGE and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 3.0 |
| GPS: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.