Samsung I6712 is a low end phone, counting with a 3.2 inches display and a 3.2 mega-pixels back side camera.
The Samsung I6712 comes with a poor 20,48 MB internal storage memory, which may be adequate for basic users having that it also has an SD extension slot to store songs, photos and videos.
This cellphone is 4.31 inches long and 2.2 inches wide, but it is only able to pack a smaller 3.2 inches screen. This phone is a bit heavy for a cellphone this size, with a weight of 3.53 ounces.
This cellphone has only a 3.2 MP back side camera.
This cellphone has a nice 3.2 inches display with a 400 x 240 resolution, providing this cellphone with a nice image quality. Its display uses TFT capacitive technology, but it's not multi-touch.
The Samsung I6712 packs a 1200 mAh poor capacity Li-Ion replaceable battery that provides the Samsung I6712 a quite short battery lifecompared to other devices. Samsung claims this phone has a talk time of 13.3 hs and a stand by time of 1090 hs.
This cellphone offers wifi connectivity (but it can't provide it to other devices around, acting as a mobile hotspot) and 3G connectivity, over EDGE technologies. This cellphone uses two SIM cards so it's able to work with 2 different phone lines at the same time.
This device also includes a couple interesting features like Bluetooth and TV, and Proximity Sensor.
Samsung Galaxy S10, 128GB, Prism Black - Unlocked (Renewed)
Shop now
(Renewed) Samsung Galaxy S9+, 64GB, Midnight Black -Fully Unlocked
Shop now
Samsung Galaxy S10+, 128GB, Prism White - Unlocked (Renewed)
Shop now
(Refurbished) SAMSUNG Galaxy S8 64GB Phone - 5.8in Unlocked Smartphone - Midnight Black
Shop now
(Renewed) Samsung Galaxy Note 10+, 256GB, Aura Glow Silver - Fully Unlocked
Shop now
Samsung Galaxy A10s with Fingerprint (32GB, 2GB RAM) 6.2", Android 9.0, Dual SIM GSM Factory Unlocked A107M/DS - US + Global 4G LTE International Model (Blue, 32GB + 64GB SD Bundle)
Shop now
Samsung Galaxy XCover Pro | Rugged (IP68 Rated) Unlocked (Verizon and AT&T) | Dual Sim | 64GB of Storage | SM-G715UZKDXAA, Black
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Samsung |
| Also Known As: | Samsung Duos TV |
| Dimensions: | 4.31 x 2.20 x 0.48 inchesMetric10.95 x 5.59 x 1.22 cmImperial |
| Weight: | 3.53 ouncesMetric100.07 gImperial |
Display | |
| Screen Type: | TFT (256K colors) |
| Size: | 3.2 inchesMetric8.1 cmImperial |
| Resolution: | 240 x 400 pixels |
| Pixel density: | 146 pixels per inchMetric57.48 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive |
Hardware | |
| Internal Memory: | 20,48 MB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 16 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1200 mAh |
| Stand-by Time: | 1090 hours |
| Talk Time: | 13.3 hours |
Camera | |
| Back camera: | 3.2 megapixels |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| SIM Card Type: | SIM |
| Dual SIM: | Yes |
| GSM Bands: | 850, 900, 1800, 1900 |
| Technologies: | EDGE and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 3.0 |
| TV: | Yes |
| Sensors: | Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.