Samsung I7110 is a decent cellphone launched in 2008, including a 2.6 inches screen and a 5 megapixels back camera. Let's take a closer view of what this cellphone has to offer.
Samsung didn't put much effort to reduce weight in this 4.41 oz device, much heavier than other similar phones. This device isn't a compact phone, taking into account that it is 4.65" long and 2.05 inches wide,but it only contains a 2.6 inches screen. This cellphone is a bit thick compared to current phones, being as thick as 0.51 inches.
Samsung packed this phone with an average 2.6" screen, and a 320 x 240 (QVGA) resolution, providing this phone with a mid level graphic quality.
This cellphone counts with a small 76,8 MB internal memory, which could be enough for some users considering that it also has a slot for an external memory card to store songs, photos and videos and even some apps and games that allow being installed in the external memory.
This phone only has a 5 MP back side camera. It is also able to film 640x480 VGA videos at 30 fps. The camera also includes flash.
This cellphone counts with a low capacity 1200 mAh Li-Ion removable battery, which is quite low for a demanding cellphone like this. This cellphone has an estimated talk time of 11 hs and a stand by time of 427 hs according to Samsung.
This cellphone includes wifi capability (although it can't provide it to other devices around, acting as a hotspot) and the fastest 3G data connection, using HSDPA, UMTS and EDGE technologies. This cellphone uses a SIM card to use GSM services.
This cellphone also comes with a couple cool characteristics as Bluetooth (2.0) and GPS Navigation, and Accelerometer.
(Renewed) Samsung Galaxy Note 10+, 256GB, Aura Glow Silver - Fully Unlocked
Shop now
Samsung Chromebook 4 + Chrome OS 15.6" Full HD Intel Celeron Processor N4000​ 6GB RAM 64GB eMMC Gigabit wi-FI-XE350XBA-K03US,Silver
Shop now
SAMSUNG M471A1K43CB1-CTD 8GB DDR4 2666MHz Memory Module - Memory Modules (8GB, 1 x 8GB, DDR4, 2666 MHz, 260-Pin SO-DIMM, Black, Green)
Shop now
Samsung Electronics Galaxy Chromebook Go Laptop Computer Lightweight Slim Durable Design 12-Hour Battery Wi-Fi 6 Share Files with Phone, Black,Silver,32GB
Shop now
Samsung Original 8GB (1 x 8GB) 204-pin SODIMM, DDR3 PC3L-12800, 1600MHz ram Memory Module for laptops (M471B1G73EB0-YK0)
Shop now
(Renewed) Samsung Chromebook XE303C12-A01 11.6-inch, Exynos 5250, 2GB RAM, 16GB SSD, Silver
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Samsung |
| Operating System (OS): | Symbian 9.3 |
| Dimensions: | 4.65 x 2.05 x 0.51 inchesMetric11.81 x 5.21 x 1.3 cmImperial |
| Weight: | 4.41 ouncesMetric125.02 gImperial |
| Release date: | 2008-10-20 |
Display | |
| Screen Type: | AMOLED (256K colors) |
| Size: | 2.6 inchesMetric6.6 cmImperial |
| Resolution: | 240 x 320 pixels (QVGA) |
| Pixel density: | 154 pixels per inchMetric60.63 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Processor: | OMAP 2430 (Single-Core 330 MHz) |
| RAM Memory: | 128 MB |
| Internal Memory: | 76,8 MB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1200 mAh |
| Stand-by Time: | 427 hours |
| Talk Time: | 11 hours |
Camera | |
| Back camera: | 5 megapixels |
| Flash: | Yes |
| Max video resolution: | 640 x 480 (30 fps) (VGA) |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| SIM Card Type: | SIM |
| UMTS Bands: | 900, 2100 |
| GSM Bands: | 850, 900, 1800, 1900 |
| Technologies: | HSDPA, UMTS, EDGE and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 2.0 |
| GPS: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.