Samsung Indulge is a mid-end device, counting with a medium 3.5-inches multi-touch display, a processor running at 1000 MHz and a 3 MP back side camera. But it's time to get into some more details.
The Samsung Indulge isn't very light for a device this size, weighting 5.35 oz. The Samsung Indulge is quite thick for current standards, with a thickness of 0.6 inches. This phone isn't a compact phone, given that it is 5.2 inches long,but it only packs a 3.5 inches screen.
Samsung decided to sell this phone with a fast processing unit clocking at 1000 MHz, bundled in a Samsung Exynos 3 system chip. Graphic calculations usually eats a lot of processing time, so it has an additional PowerVR SGX540 GPU working at 200 MHz to unload the CPU. This phone comes with a medium 2 GB internal storage memory, which is enough for the vast majority of users knowing that the Samsung Indulge also has an SD card slot .
Samsung designed this cellphone with a good 3.5-inches screen, and a resolution of 480 x 320 , making everything look nice. Its screen uses TFT capacitive technology, and allows multi-touch for gestures like pinch and zoom.
This phone provides WiFi connectivity (although it can't provide it to other devices as a mobile hotspot) and 3G data connection, supported by EV-DO A technologies. This cellphone doesn't use a SIM card, because it isn't a GSM enabled phone and it works with CDMA carriers.
This cellphone has only a 3 MP back facing camera.
The Samsung Indulge also includes a few useful features as Bluetooth (enables communication with other cellphones and accessories) and GPS (Global Positioning System), and a couple sensors likeLight Sensor, Proximity Sensor and Accelerometer.
This phone comes with a medium sized 1500 mAh Li-Ion removable battery, which is not really enough for a thirsty cellphone like this. Samsung claims this cellphone has a talk time of 3 hours and a stand by time of 300 hours.
SAMSUNG Galaxy S20 FE 5G Factory Unlocked Android Cell Phone 128GB US Version Smartphone Pro-Grade Camera 30X Space Zoom Night Mode, Cloud Orange
Shop now
Samsung J2 Factory Unlocked USA S206DL Black 16GB 5" HD Display 8MP Front/5MP Rear Camera with 1 Year Warranty.
Shop now
SAMSUNG Galaxy Tab S7 11-inch Android Tablet 128GB Wi-Fi Bluetooth S Pen Fast Charging USB-C Port, Mystic Black
Shop now
Samsung Chromebook 4 + Chrome OS 15.6" Full HD Intel Celeron Processor N4000​ 6GB RAM 64GB eMMC Gigabit wi-FI-XE350XBA-K03US,Silver
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Samsung |
| Operating System (OS): | Android 2.2 |
| Product code: | SCH-R915 |
| Dimensions: | 5.20 x 2.40 x 0.60 inchesMetric13.21 x 6.1 x 1.52 cmImperial |
| Weight: | 5.35 ouncesMetric151.67 gImperial |
Display | |
| Screen Type: | TFT |
| Size: | 3.5 inchesMetric8.9 cmImperial |
| Resolution: | 320 x 480 pixels |
| Pixel density: | 165 pixels per inchMetric64.96 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive, Multi-touch |
Hardware | |
| Chipset: | Samsung Exynos 3 |
| Processor: | ARM Cortex-A8 (Single-Core 1000 MHz) |
| Graphics Processor: | PowerVR SGX540 (200 MHz) |
| Internal Memory: | 2 GB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1500 mAh |
| Stand-by Time: | 300 hours |
| Talk Time: | 3 hours |
Camera | |
| Back camera: | 3 megapixels |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| CDMA Bands: | 800, 1700/2100, 1900 |
| Technologies: | EV-DO A and CDMA |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 3.0 |
| GPS: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.