Samsung INNOV8 is a decent phone launched back in the year 2008, which features a little 2.8" display and an 8 megapixels back-facing camera. But it's time to get into much more detail.
This device feels a bit heavyweight for a cellphone this size, weighting 4.8 oz. Whereas this cellphone has 4.19" long, it only comes with a way smaller 2.8" screen. This cellphone is a little thick for current standards, with a thickness of 0.68 inches.
This phone has a quite large 16 GB internal storage and an SD card slot, which allows you to store hundreds of applications and games without running out of space.
Samsung designed this phone with a good 2.8" display, and a resolution of 320 x 240 (QVGA), which makes everything look nice.
The Samsung INNOV8 only features an 8 MP back facing camera. It is capable of capturing 640x480 VGA videos at 30 fps. In addition, the camera counts with flash.
The Samsung INNOV8 features WiFi connection (but it can't share it with other devices around, as a mobile hotspot) and fast 3G connectivity, supported by HSDPA, UMTS and EDGE technologies. This phone works with a SIM card to connect to GSM networks.
This phone packs a 1200 mAh poor capacity Li-Ion removable battery that can keep this phone running for some hours, although you will need to charge it after some moderate use. Samsung says this device has a talk time of 8.5 hours and a stand by time of 310 hours.
The Samsung INNOV8 also comes with a couple nice features such as Bluetooth (2.0) and GPS (Global Positioning System), and Accelerometer.
Samsung Galaxy A10e 32GB A102U GSM Unlocked Phone - Black (Renewed)
Shop now
SAMSUNG Galaxy Chromebook 4 11.6-inch 64GB eMMC, 4GB RAM, Gigabit Wi-Fi, Chrome OS, HD Intel Celeron Processor N4000
Shop now
SAMSUNG Galaxy Tab S7 11-inch Android Tablet 128GB Wi-Fi Bluetooth S Pen Fast Charging USB-C Port, Mystic Black
Shop now
Samsung Chromebook 4 Chrome OS 11.6" HD Intel Celeron Processor N4000 4GB RAM 32GB eMMC Gigabit Wi-Fi - XE310XBA-K01US (Renewed)
Shop now
SAMSUNG Galaxy Chromebook 13.3" UHD AMOLED - HD Intel Core I-5 Processor (256GB Storage, 8GB RAM) - 2020 Model - US Warranty - Fiesta Red - XE930QCA-K01US
Shop now
Samsung Chromebook 4 + Chrome OS 15.6" Full HD Intel Celeron Processor N4000​ 6GB RAM 64GB eMMC Gigabit wi-FI-XE350XBA-K03US,Silver
Shop now
SAMSUNG Galaxy S20 FE 5G Factory Unlocked Android Cell Phone 128GB US Version Smartphone Pro-Grade Camera 30X Space Zoom Night Mode, Cloud Navy
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Samsung |
| Operating System (OS): | Symbian 9.3 |
| Product code: | i8510 |
| Dimensions: | 4.19 x 2.12 x 0.68 inchesMetric10.64 x 5.38 x 1.73 cmImperial |
| Weight: | 4.80 ouncesMetric136.08 gImperial |
| Release date: | 2008-07-24 |
Display | |
| Screen Type: | TFT (16M colors) |
| Size: | 2.8 inchesMetric7.1 cmImperial |
| Resolution: | 240 x 320 pixels (QVGA) |
| Pixel density: | 143 pixels per inchMetric56.3 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Processor: | TI OMAP 2430 (Single-Core 330 MHz) |
| Internal Memory: | 16 GB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1200 mAh |
| Stand-by Time: | 310 hours |
| Talk Time: | 8.5 hours |
Camera | |
| Back camera: | 8 megapixels |
| Flash: | Yes |
| Max video resolution: | 640 x 480 (30 fps) (VGA) |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| SIM Card Type: | SIM |
| UMTS Bands: | 900, 2100 |
| GSM Bands: | 850, 900, 1800, 1900 |
| Technologies: | HSDPA, UMTS, EDGE and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 2.0 |
| GPS: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.