Samsung Juke is a quite basic cellphone, equipped with a little 1.4" screen and a 0.3 mega-pixels back-facing camera.
This phone comes with a fair 2 GB internal storage memory, which might be too scarce for some users knowing that this device doesn't ship with an external memory card slot to store additional applications, songs, photographs, videos.
The Samsung Juke is a bit heavyweight comparing to other phones , with a weight of 2.82 ounces. This cellphone is quite thick for nowadays standards, being as thick as 0.83 inches. The Samsung Juke isn't a compact phone, given that it is 3.82 inches long and 1.18" wide,but it just packs a 1.4" display.
This phone only features a 0.3 megapixels back camera.
Samsung designed this device with an average 1.4-inches screen, and a 220 x 128 resolution, giving this device a mid level image quality.
The Samsung Juke features a small 750 mAh Li-Ion removable battery that can keep it running for some hours, although you will probably find yourself looking for a place to charge it after some moderate to heavy usage. This phone has an aproximate 250 hours stand by time and a 3.5 hours talk time according to Samsung.
The Samsung Juke doesn't use a sim card, because it isn't a GSM enabled phone and it can connect to CDMA networks.
Samsung Galaxy SmartTag+ Plus, 1 Pack, Bluetooth Smart Home Accessory, Attachment to Locate Lost Items, Pair with Phones Android 11 or Higher, Black
Shop now
Samsung Galaxy SmartTag Bluetooth Tracker & Item Locator for Keys, Wallets, Luggage, Pets and More (1 Pack), Black (US Version)
Shop now
Samsung Electronics HAFCIN Samsung HAF-CIN/EXP Refrigerator Water Filter 1 Pack, Multicolor
Shop now
Samsung BAR Plus 128GB - 400MB/s USB 3.1 Flash Drive Champagne Silver (MUF-128BE3/AM)
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Samsung |
| Product code: | SCH-U470 |
| Dimensions: | 3.82 x 1.18 x 0.83 inchesMetric9.7 x 3 x 2.11 cmImperial |
| Weight: | 2.82 ouncesMetric79.95 gImperial |
Display | |
| Screen Type: | TFT (256K colors) |
| Size: | 1.4 inchesMetric3.6 cmImperial |
| Resolution: | 128 x 220 pixels |
| Pixel density: | 182 pixels per inchMetric71.65 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Internal Memory: | 2 GB |
| SD Card Slot: | No SD card slot |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 750 mAh |
| Stand-by Time: | 250 hours |
| Talk Time: | 3.5 hours |
Camera | |
| Back camera: | 0.3 megapixels |
Networks | |
| CDMA Bands: | 800, 1900 |
| Technologies: | CDMA |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 2.0 |
| GPS: | Yes |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.