Samsung Lindy M5650 is a modest device, packed with a 3 mega-pixels back camera and a little 2.8" capacitive screen.
Samsung didn't seem to put much effort to reduce weight in this 3.46 ounces cellphone. This cellphone isn't a compact device, taking into consideration it is 4.17" long and 2.24" wide,but it only holds a 2.8" display.
Samsung designed this cellphone with an average 2.8 inches screen, and a resolution of 320 x 240 (QVGA), giving this cellphone a nice graphical experience. Its screen uses TFT capacitive technology, but it's not multi-touch.
The Samsung Lindy M5650 counts with a 51,2 MB internal storage memory, which may be enough for basic users considering that it also has an SD card slot to store photos and videos and even some applications that can be installed in the external memory.
This cellphone includes WiFi capability (but it can't share it with other devices acting as a mobile hotspot). This cellphone works with a SIM card for GSM connection.
This device is equipped with only a 3 mega-pixels back facing camera.
This phone features a low capacity 960 mAh Li-Ion battery that can keep it running for some hours, although you will need to charge it if you use it heavily. Samsung afirms this phone has a talk time of 3 hs and a stand by time of 300 hours.
The Samsung Lindy M5650 also comes with Bluetooth (2.0, EDR), and Accelerometer.
SAMSUNG Galaxy Chromebook 4 11.6-inch 64GB eMMC, 4GB RAM, Gigabit Wi-Fi, Chrome OS, HD Intel Celeron Processor N4000
Shop now
SAMSUNG Galaxy Chromebook 13.3" UHD AMOLED - HD Intel Core I-5 Processor (256GB Storage, 8GB RAM) - 2020 Model - US Warranty - Fiesta Red - XE930QCA-K01US
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Samsung |
| Product code: | GT-M5650 |
| Dimensions: | 4.17 x 2.24 x 0.47 inchesMetric10.59 x 5.69 x 1.19 cmImperial |
| Weight: | 3.46 ouncesMetric98.09 gImperial |
Display | |
| Screen Type: | TFT (256K colors) |
| Size: | 2.8 inchesMetric7.1 cmImperial |
| Resolution: | 240 x 320 pixels (QVGA) |
| Pixel density: | 143 pixels per inchMetric56.3 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive |
Hardware | |
| Internal Memory: | 51,2 MB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 8 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 960 mAh |
| Stand-by Time: | 300 hours |
| Talk Time: | 3 hours |
Camera | |
| Back camera: | 3 megapixels |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| SIM Card Type: | SIM |
| UMTS Bands: | 1900, 2100 |
| GSM Bands: | 850, 900, 1800, 1900 |
| Technologies: | GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 2.0, EDR |
| Sensors: | Accelerometer |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.