Samsung Manhattan is a modest cellphone, with a little 2" screen and a 0.3 mega-pixels back camera.
The Samsung Manhattan is for sale in black color. Samsung did an excellent design job making this phone weight only 2.66 ounces. This device is a little thick compared to nowadays cellphones, being as thick as 0.52 inches. This cellphone isn't a compact cellphone, given that it is 4.48 inches long and 1.83 inches wide,but it just packs a 2" display.
This cellphone comes with a poor 30,72 MB internal storage memory, which may be enough for basic users considering that this phone also has an SD extension slot to store photographs and videos.
The Samsung Manhattan only has a 0.3 MP back-facing camera.
This phone is equipped with a poor 2 inches screen with a 160 x 128 resolution, making everything look worse than it really is.
The Samsung Manhattan features a poor capacity 800 mAh replaceable battery that can keep this phone running for some hours, although you will need to charge it after some moderate use. Samsung informs a stand by time of 460 hours and a talk time of 11 hs for this cellphone.
This cellphone has fast 3G internet connection, supported by HSPA technologies. This phone uses a SIM card to connect to GSM networks.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Samsung |
| Product code: | E3300 |
| Dimensions: | 4.48 x 1.83 x 0.52 inchesMetric11.38 x 4.65 x 1.32 cmImperial |
| Weight: | 2.66 ouncesMetric75.41 gImperial |
| Colors: | Black |
Display | |
| Screen Type: | TFT (64K colors) |
| Size: | 2 inchesMetric5.1 cmImperial |
| Resolution: | 128 x 160 pixels |
| Pixel density: | 102 pixels per inchMetric40.16 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Internal Memory: | 30,72 MB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 800 mAh |
| Stand-by Time: | 460 hours |
| Talk Time: | 11 hours |
Camera | |
| Back camera: | 0.3 megapixels |
Networks | |
| SIM Card Type: | SIM |
| UMTS Bands: | 900, 2100 |
| GSM Bands: | 850, 900, 1800, 1900 |
| Technologies: | HSPA and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Yes |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.