Samsung miCoach is a modest phone released back in 2008, having a 2" screen and a 2 MP back side camera.
This device counts with a 1 GB internal memory, a poor amount that may be a little scarce for the average user having that this phone doesn't ship with a slot for SD memory cards to store additional apps, songs, pictures, videos.
This time, it seems like Samsung forgot about optimizing the weight in this 2.82 ounces device. This phone isn't a compact cellphone, taking into consideration it is 3.99 inches long and 1.77" wide,but it just holds a 2" screen. This cellphone is a little bit thick for nowadays standards, with its 0.57" thickness.
The Samsung miCoach only features a 2 megapixels back facing camera.
Samsung packed this cellphone with a good level 2-inches screen, and a 220 x 176 resolution, which makes all photos and movies look quite nice.
This phone counts with a 800 mAh small sized Li-Ion replaceable battery that provides this phone a below average battery life. According to Samsung, this cellphone has a reported talk time of 2.5 hours and a stand by time of 250 hs.
This cellphone includes 3G connectivity, over EDGE technologies. This cellphone uses a SIM card for GSM services.
Samsung Chromebook 4 Chrome OS 11.6" HD Intel Celeron Processor N4000 4GB RAM 32GB eMMC Gigabit Wi-Fi - XE310XBA-K01US (Renewed)
Shop now
(Renewed) Samsung Chromebook XE303C12-A01 11.6-inch, Exynos 5250, 2GB RAM, 16GB SSD, Silver
Shop now
Samsung Chromebook 4 + Chrome OS 15.6" Full HD Intel Celeron Processor N4000​ 6GB RAM 64GB eMMC Gigabit wi-FI-XE350XBA-K03US,Silver
Shop now
SAMSUNG Galaxy Chromebook 4 11.6-inch 64GB eMMC, 4GB RAM, Gigabit Wi-Fi, Chrome OS, HD Intel Celeron Processor N4000
Shop now
Samsung Galaxy S20 FE G780F, International Version (No US Warranty), 256GB, Cloud Navy - GSM Unlocked
Shop now
Samsung Electronics HAFCIN Samsung HAF-CIN/EXP Refrigerator Water Filter 1 Pack, Multicolor
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Samsung |
| Also Known As: | Samsung Adidas MiCoach |
| Product code: | SGH-F110 |
| Dimensions: | 3.99 x 1.77 x 0.57 inchesMetric10.13 x 4.5 x 1.45 cmImperial |
| Weight: | 2.82 ouncesMetric79.95 gImperial |
| Release date: | 2008-03-06 |
Display | |
| Screen Type: | TFT (256K colors) |
| Size: | 2 inchesMetric5.1 cmImperial |
| Resolution: | 176 x 220 pixels |
| Pixel density: | 141 pixels per inchMetric55.51 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Internal Memory: | 1 GB |
| SD Card Slot: | No SD card slot |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 800 mAh |
| Stand-by Time: | 250 hours |
| Talk Time: | 2.5 hours |
Camera | |
| Back camera: | 2 megapixels |
Networks | |
| SIM Card Type: | SIM |
| GSM Bands: | 850, 900, 1800, 1900 |
| Technologies: | EDGE and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 2.0 |
| Radio: | FM Radio |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.