Samsung MM-A940 is a quite basic cellphone, equipped with a 2 MP back side camera.
The Samsung MM-A940 is quite thick for today's standards, being as thick as 1.01 inches. Samsung didn't put much effort to reduce weight in this 4.9 ounces phone, way heavier than other similar cellphones.
Samsung packed this phone with a low level screen, and a 220 x 176 resolution, making images look less detailed.
The Samsung MM-A940 only has a 2 mega-pixels back-facing camera. Additionally, the camera counts with flash.
This cellphone counts with a 1000 mAh poor capacity Li-Ion battery that can keep it running for some hours, although you will probably need to charge it if you use it heavily. Samsung afirms this cellphone has a 293 hours stand by time and a 4 hs talk time.
This phone doesn't use a sim card, because it isn't a GSM enabled phone and it can connect to CDMA networks.
Samsung Chromebook 4 Chrome OS 11.6" HD Intel Celeron Processor N4000 4GB RAM 32GB eMMC Gigabit Wi-Fi - XE310XBA-K01US (Renewed)
Shop now
SAMSUNG Galaxy Chromebook 4 11.6-inch 64GB eMMC, 4GB RAM, Gigabit Wi-Fi, Chrome OS, HD Intel Celeron Processor N4000
Shop now
SAMSUNG Genuine DA97-17376B Refrigerator Water Filter, 1-Pack (HAF-QIN/EXP) (Packaging May Vary)
Shop now
SAMSUNG - DA29-00020B-2P Samsung Electronics HAF-CIN Refrigerator Water Filter, 2 Pack, white, 2
Shop now
Samsung Electronics HAFCIN Samsung HAF-CIN/EXP Refrigerator Water Filter 1 Pack, Multicolor
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Samsung |
| Product code: | SPH-A940 |
| Dimensions: | 3.68 x 2.06 x 1.01 inchesMetric9.35 x 5.23 x 2.57 cmImperial |
| Weight: | 4.90 ouncesMetric138.91 gImperial |
Display | |
| Screen Type: | TFT (256K colors) |
| Resolution: | 176 x 220 pixels |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| SD Card Slot: | microSD (up to 32 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1000 mAh |
| Stand-by Time: | 293 hours |
| Talk Time: | 4 hours |
Camera | |
| Back camera: | 2 megapixels |
| Flash: | Yes |
Networks | |
| CDMA Bands: | 800, 1900 |
| Technologies: | CDMA |
Other Features | |
| Bluetooth: | Yes |
| GPS: | Yes |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.