Samsung Monte Bar is a not very powerful cellphone launched in February 2010, equipped with a 2 MP back side camera and a 2" screen.
The Samsung Monte Bar counts with a small 40,96 MB internal memory, which could be adequate for some users knowing that it also has an external memory card slot to store photographs and videos.
The Samsung Monte Bar is 4.4" long, but it's only able to pack a way smaller 2" screen. This cellphone is a bit thick compared to today's phones, with its 0.52" thickness. Samsung made a very good job making this cellphone weight just 2.73 ounces.
Samsung designed this phone with a good 2 inches screen, and a 320 x 240 (QVGA) resolution, giving this cellphone a decent graphical experience.
This phone has only a 2 mega-pixels back side camera.
This cellphone offers 3G connection type, using EDGE technologies. The Samsung Monte Bar uses a SIM card for GSM services.
This phone has a low capacity 960 mAh Li-Ion removable battery that can keep this phone running for some hours, although you will probably need to charge it after some moderate to heavy usage. According to Samsung, the Samsung Monte Bar has an aproximate talk time of 8.3 hours and a stand by time of 500 hs.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Samsung |
| Product code: | GT-C3200 |
| Dimensions: | 4.40 x 1.85 x 0.52 inchesMetric11.18 x 4.7 x 1.32 cmImperial |
| Weight: | 2.73 ouncesMetric77.39 gImperial |
| Release date: | 2010-02-14 |
Display | |
| Screen Type: | TFT (256K colors) |
| Size: | 2 inchesMetric5.1 cmImperial |
| Resolution: | 240 x 320 pixels (QVGA) |
| Pixel density: | 200 pixels per inchMetric78.74 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Internal Memory: | 40,96 MB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 8 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 960 mAh |
| Stand-by Time: | 500 hours |
| Talk Time: | 8.3 hours |
Camera | |
| Back camera: | 2 megapixels |
Networks | |
| SIM Card Type: | SIM |
| GSM Bands: | 850, 900, 1800, 1900 |
| Technologies: | EDGE and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 2.1 |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.