Samsung Monte Slider is a quite basic cellphone, including a 2 inches screen and a 1.3 MP back side camera.
This cellphone isn't a very compact phone, considering it is 3.88" long,but it just holds a 2" screen. The Samsung Monte Slider is quite thick compared to nowadays cellphones, being as thick as 0.56 inches. It seems like Samsung didn't care about the weight in this 3.02 ounces phone.
This cellphone counts with a 12,29 MB internal storage, a poor amount that could be adequate for some basic users knowing that the Samsung Monte Slider also has a slot for SD memory cards to store songs, photos and videos.
Samsung designed the Samsung Monte Slider with a poor 2-inches display, and a 160 x 120 resolution, making images look less detailed.
This phone counts with 3G internet connection, over EDGE technologies. The Samsung Monte Slider uses a SIM card for GSM services.
This device only has a 1.3 MP back facing camera.
This phone packs a 800 mAh small capacity Li-Ion removable battery, which is not really enough for a consuming phone like this. This device has an aproximate 400 hs stand by time and a 6.7 hs talk time.
Samsung Galaxy Tab A 16GB 9.7-Inch Tablet SM-T550 - Smoky Titanium (Renewed)
Shop now
Samsung Galaxy A10s A107M, 4G LTE, International Version (No US Warranty), 32GB, Blue - GSM Unlocked
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Samsung |
| Product code: | GT-E2550 |
| Dimensions: | 3.88 x 1.91 x 0.56 inchesMetric9.86 x 4.85 x 1.42 cmImperial |
| Weight: | 3.02 ouncesMetric85.62 gImperial |
Display | |
| Screen Type: | TFT (256K colors) |
| Size: | 2 inchesMetric5.1 cmImperial |
| Resolution: | 120 x 160 pixels |
| Pixel density: | 100 pixels per inchMetric39.37 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Internal Memory: | 12,29 MB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 8 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 800 mAh |
| Stand-by Time: | 400 hours |
| Talk Time: | 6.7 hours |
Camera | |
| Back camera: | 1.3 megapixels |
Networks | |
| SIM Card Type: | SIM |
| GSM Bands: | 900, 1800 |
| Technologies: | EDGE and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 2.1 |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.