Samsung Mythic is an outdated phone launched back in 2009, featuring a 3.3-inches touch-screen and a 3.2 megapixels back facing camera. But let's get into some more detail.
The Samsung Mythic has a 184,32 MB internal storage, a little quantity that might be adequate for basic users having that this cellphone also has an external SD slot to store photos and videos.
Samsung didn't seem to put much effort to reduce weight in this 3.8 oz device.
This phone has a good level 640 x 360 3.3 inches screen, giving this phone a good image quality. Its screen uses TFT resistive technology, but it's not multi-touch.
This phone only features a 3.2 MP back camera. In addition, this phone's camera also has auto-focus and flash.
This phone includes fast 3G connectivity, supported by HSDPA, UMTS and EDGE technologies. This cellphone uses a SIM card for GSM connection.
The Samsung Mythic uses a small 1150 mAh Li-Ion replaceable battery that can keep it running for many hours, although you will probably need to charge it after some moderate use. This device has an aproximate 3 hs talk time and a 252 hs stand by time.
This cellphone also features a couple nice characteristics such as Bluetooth, GPS (Global Positioning System) and TV Reception, and a couple sensors likeLight Sensor, Proximity Sensor and Accelerometer.
Samsung Galaxy A10s A107M, 4G LTE, International Version (No US Warranty), 32GB, Blue - GSM Unlocked
Shop now
SAMSUNG Galaxy Chromebook 4 11.6-inch 64GB eMMC, 4GB RAM, Gigabit Wi-Fi, Chrome OS, HD Intel Celeron Processor N4000
Shop now
SAMSUNG Galaxy Chromebook 13.3" UHD AMOLED - HD Intel Core I-5 Processor (256GB Storage, 8GB RAM) - 2020 Model - US Warranty - Fiesta Red - XE930QCA-K01US
Shop now
Samsung Chromebook 4 + Chrome OS 15.6" Full HD Intel Celeron Processor N4000​ 6GB RAM 64GB eMMC Gigabit wi-FI-XE350XBA-K03US,Silver
Shop now
Samsung Galaxy A02 SM-A022M/DS, 4G LTE, International Version (No US Warranty), 64GB, 3GB, Blue - GSM Unlocked (At&t Tmobile Metro Latin Europe)
Shop now
Samsung Galaxy A21S (64GB, 4GB) 6.5", Quad Camera, All Day Battery Dual SIM GSM Unlocked Global 4G LTE VoLTE (T-Mobile, AT&T, Metro, Straight Talk) International Model A217M/DS (64GB SD Bundle, White)
Shop now
(Renewed) Samsung Chromebook XE303C12-A01 11.6-inch, Exynos 5250, 2GB RAM, 16GB SSD, Silver
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Samsung |
| Product code: | SGH-A897 |
| Dimensions: | 4.49 x 2.06 x 0.50 inchesMetric11.4 x 5.23 x 1.27 cmImperial |
| Weight: | 3.80 ouncesMetric107.73 gImperial |
| Release date: | 2009-10-05 |
Display | |
| Screen Type: | TFT (256K colors) |
| Size: | 3.3 inchesMetric8.4 cmImperial |
| Resolution: | 360 x 640 pixels |
| Pixel density: | 223 pixels per inchMetric87.8 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Resistive |
Hardware | |
| Internal Memory: | 184,32 MB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1150 mAh |
| Stand-by Time: | 252 hours |
| Talk Time: | 3 hours |
Camera | |
| Back camera: | 3.2 megapixels |
| Flash: | Yes |
| Camera features: | Auto-Focus |
Networks | |
| SIM Card Type: | SIM |
| UMTS Bands: | 850, 1900, 2100 |
| GSM Bands: | 850, 900, 1800, 1900 |
| Technologies: | HSDPA, UMTS, EDGE and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 2.0, EDR |
| GPS: | Yes |
| TV: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.