Samsung Omnia II CDMA is a decent device, coming with a 5 MP back side camera, a quite powerful 800 MHz processing unit and a medium 3.7-inches screen.
Samsung didn't seem to put much effort to reduce weight in this 5.08 oz phone. The Samsung Omnia II CDMA is a little thick compared to current cellphones, with a thickness of 0.53 inches.
This phone is equipped with a fast 800 megahertz CPU with just 208 MB RAM. A nice point of this cellphone is its big 8 GB internal storage and an external memory slot, which allows the user to install a couple hundred games and applications without any problem.
This phone is only equipped with a 5 megapixels back side camera. The Samsung Omnia II CDMA also films videos in 720x480. In addition, this phone's camera also includes flash and auto-focus.
This cellphone is equipped with a nice 800 x 480 3.7" screen, providing this cellphone with a good image quality. This screen uses AMOLED resistive technology, but it's not multi-touch.
This cellphone features WiFi connection (although it can't be provided to other devices around, acting as a router) and 3G data connection, using EV-DO A technologies. This phone doesn't use a SIM card, because it is not a GSM enabled phone and it can connect to CDMA carriers.
This device also includes a couple of interesting features as Bluetooth (allows communication with other devices and accessories), GPS Localization and FM Radio, and plenty of sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer and Compass.
The Samsung Omnia II CDMA has a good 1500 mAh Li-Ion replaceable battery providing the Samsung Omnia II CDMA with a quite short battery life. According to Samsung, the Samsung Omnia II CDMA has an aproximate talk time of 6 hs and a stand by time of 375 hours.
Samsung Galaxy A50 (A505u) 64GB Sprint CDMA + GSM Unlocked Smartphone w/Triple-Lens Cameras - Black (Renewed)
Shop now
Samsung Galaxy A10s with Fingerprint (32GB, 2GB RAM) 6.2", Android 9.0, Dual SIM GSM Factory Unlocked A107M/DS - US + Global 4G LTE International Model (Blue, 32GB + 64GB SD Bundle)
Shop now
Samsung Galaxy Tab S2 9.7in (32GB, Verizon + 4G LTE) - White (Renewed)
Shop now
Samsung Galaxy J7 2018 (16GB) J737A - 5.5 HD Display, Android 8.0, Octa-core 4G LTE at & T Smartphone Unlocked (Black)
Shop now
Samsung Galaxy S20 FE G780F, International Version (No US Warranty), 256GB, Cloud Navy - GSM Unlocked
Shop now
Samsung Galaxy A02 SM-A022M/DS, 4G LTE, International Version (No US Warranty), 64GB, 3GB, Blue - GSM Unlocked (At&t Tmobile Metro Latin Europe)
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Samsung |
| Operating System (OS): | Windows Mobile Professional 6.5 |
| Product code: | SCH-I920 |
| Dimensions: | 4.75 x 2.38 x 0.53 inchesMetric12.07 x 6.05 x 1.35 cmImperial |
| Weight: | 5.08 ouncesMetric144.02 gImperial |
Display | |
| Screen Type: | AMOLED (64K colors) |
| Size: | 3.7 inchesMetric9.4 cmImperial |
| Resolution: | 480 x 800 pixels |
| Pixel density: | 252 pixels per inchMetric99.21 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Resistive |
Hardware | |
| Processor: | Single-Core 800 MHz |
| RAM Memory: | 208 MB |
| Internal Memory: | 8 GB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1500 mAh |
| Stand-by Time: | 375 hours |
| Talk Time: | 6 hours |
Camera | |
| Back camera: | 5 megapixels |
| Flash: | Yes |
| Max video resolution: | 720 x 480 |
| Camera features: | Auto-Focus |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| CDMA Bands: | 800, 1900 |
| Technologies: | EV-DO A and CDMA |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 2.0 |
| GPS: | Yes |
| Radio: | FM Radio |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.