Samsung OMNIA Pro 5 is a modest phone released back in 2010, coming with a 2 mega-pixels back side camera and a 2.4-inches screen.
This cellphone comes with a poor 225,28 MB internal storage, which might be enough for basic users knowing that the Samsung OMNIA Pro 5 also has a slot for SD memory cards to store photographs and videos.
This phone is 4.59" long, it just holds a much smaller 2.4" display. Whereas this cellphone is very thin it's not even close to being one of the thinnest cellphones you can find, with a thickness of 0.45 inches.
Samsung equipped the Samsung OMNIA Pro 5 with a interesting 2.4-inches display, and a resolution of 240 x 320 (QVGA), giving this phone a nice graphic quality.
The Samsung OMNIA Pro 5 counts with WiFi connectivity (but it can't provide it to other devices around, as a mobile mobile hotspot) and fast 3G internet connection, supported by HSDPA, UMTS and EDGE technologies. The Samsung OMNIA Pro 5 works with a SIM card to connect to GSM networks.
This phone has only a 2 megapixels back camera. To complete the camera, it also counts with geo tagging.
This phone packs a 1500 mAh medium sized Li-Ion battery that provides this cellphone a not very long battery life comparing with other similar phones.
(Renewed) Samsung Galaxy Note 10+, 256GB, Aura Glow Silver - Fully Unlocked
Shop now
Samsung Chromebook 4 + Chrome OS 15.6" Full HD Intel Celeron Processor N4000​ 6GB RAM 64GB eMMC Gigabit wi-FI-XE350XBA-K03US,Silver
Shop now
SAMSUNG Galaxy Tab S7 11-inch Android Tablet 128GB Wi-Fi Bluetooth S Pen Fast Charging USB-C Port, Mystic Black
Shop now
Samsung Galaxy S20 FE G780F, International Version (No US Warranty), 256GB, Cloud Navy - GSM Unlocked
Shop now
SAMSUNG Galaxy S21+ Plus 5G Factory Unlocked Android Cell Phone 256GB US Version Smartphone Pro-Grade Camera 8K Video 64MP High Res, Phantom Black
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Samsung |
| Operating System (OS): | Windows Mobile Standard 6.5 |
| Product code: | B6520 |
| Dimensions: | 4.59 x 2.43 x 0.45 inchesMetric11.66 x 6.17 x 1.14 cmImperial |
| Weight: | ouncesMetric0 gImperial |
| Release date: | 2010-06-15 |
Display | |
| Screen Type: | TFT (64K colors) |
| Size: | 2.4 inchesMetric6.1 cmImperial |
| Resolution: | 320 x 240 pixels (QVGA) |
| Pixel density: | 167 pixels per inchMetric65.75 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Internal Memory: | 225,28 MB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 16 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1500 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 2 megapixels |
| Camera features: | Geo Tagging |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| SIM Card Type: | SIM |
| UMTS Bands: | 900, 1900, 2100 |
| GSM Bands: | 850, 900, 1800, 1900 |
| Technologies: | HSDPA, UMTS, EDGE and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 2.1, EDR |
| GPS: | Yes |
| Radio: | FM Radio |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.