Samsung OmniaLITE B7300 is a not so powerful Windows Mobile Professional phone released some years ago, in 2009, featuring a fast CPU ticking at 800 megahertz, a 3 megapixels back facing camera and a 3 inches screen.
Apparently Samsung didn't care much about the weight in this 3.63 ounces phone. Although this cellphone is as big as 4.21" long and 2.04 inches wide, it only packs a way smaller 3" display. The Samsung OmniaLITE B7300 is quite thick for nowadays standards, being as thick as 0.51 inches.
This cellphone is powered by a fast 800 megahertz processing unit and as little as 128 MB of RAM. This phone has a little 153,6 MB internal storage, which could be enough for basic users having that it also has a slot for an SD memory card to store songs, pictures and videos.
This phone has a good level 400 x 240 3 inches display, making everything look quite colorful and brightful. Its display uses TFT resistive technology, but it can't detect multi touch gestures.
This phone has only a 3 megapixels back camera. The camera also has auto-focus.
This phone provides WiFi connectivity (but it can't provide it to other devices around, as a mobile mobile hotspot) and the fastest 3G internet connection, using HSDPA, UMTS and EDGE technologies. This cellphone uses a SIM card to use GSM services.
The Samsung OmniaLITE B7300 also features some interesting characteristics such as Bluetooth (2.0, EDR) and GPS Navigation, and Accelerometer.
This cellphone uses a medium capacity 1500 mAh Li-Ion removable battery that can keep it running for many hours, although you will probably find yourself looking for a place to charge it if you use it heavily. Samsung reports a stand by time of 610 hours and a talk time of 11.3 hs for this phone.
SAMSUNG Galaxy Chromebook 4 11.6-inch 64GB eMMC, 4GB RAM, Gigabit Wi-Fi, Chrome OS, HD Intel Celeron Processor N4000
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Samsung |
| Operating System (OS): | Windows Mobile Professional 6.5 |
| Product code: | GT-B7300, B7300 |
| Dimensions: | 4.21 x 2.04 x 0.51 inchesMetric10.69 x 5.18 x 1.3 cmImperial |
| Weight: | 3.63 ouncesMetric102.91 gImperial |
| Release date: | 2009-06-15 |
Display | |
| Screen Type: | TFT (64K colors) |
| Size: | 3 inchesMetric7.6 cmImperial |
| Resolution: | 240 x 400 pixels |
| Pixel density: | 155 pixels per inchMetric61.02 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Resistive |
Hardware | |
| Processor: | Samsung SC36410 (Single-Core 800 MHz) |
| RAM Memory: | 128 MB |
| Internal Memory: | 153,6 MB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1500 mAh |
| Stand-by Time: | 610 hours |
| Talk Time: | 11.3 hours |
Camera | |
| Back camera: | 3 megapixels |
| Camera features: | Auto-Focus |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| SIM Card Type: | SIM |
| UMTS Bands: | 900, 2100 |
| GSM Bands: | 850, 900, 1800, 1900 |
| Technologies: | HSDPA, UMTS, EDGE and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 2.0, EDR |
| GPS: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.