Samsung OmniaPRO B7320 is a not very powerful phone launched some years ago, in 2009, coming with a 2.4-inches screen and a 3.2 mega-pixels back camera. Let's take a better look at what this device can do.
This cellphone counts with a 102,4 MB internal memory, a small quantity that might be adequate for some users having that this phone also has a slot for an external memory card to store pictures and videos and even some games and apps that allow external memory installation.
Samsung appears to have forgotten about weight optimization in this 3.88 ounces phone. Even though this phone is as big as 4.65" long, it only packs a way smaller 2.4 inches screen.
Samsung packed this phone with a good level 2.4 inches display, and a 240 x 320 (QVGA) resolution, which makes everything look quite colorful and brightful.
This phone is only equipped with a 3.2 MP back camera. It is capable of shooting videos in VGA 640x480 at 30 fps. In addition, the camera includes auto-focus.
This cellphone offers WiFi connection (although it can't be provided to other devices around, acting as a wireless router) and fast 3G connectivity, over HSDPA, HSUPA, UMTS and EDGE technologies. This phone works with a SIM card for GSM carriers.
This cellphone features a good 1480 mAh Li-Ion removable battery, which is quite poor for a cellphone like this. This cellphone has an estimated talk time of 10 hs and a stand by time of 590 hours.
Samsung Galaxy A10s A107M, 4G LTE, International Version (No US Warranty), 32GB, Blue - GSM Unlocked
Shop now
Samsung 8GB DDR4 3200MHz SODIMM PC4-25600 CL22 1Rx8 1.2V 260-Pin SO-DIMM Laptop Notebook RAM Memory Module M471A1K43DB1-CWE
Shop now
Samsung J2 Factory Unlocked USA S206DL Black 16GB 5" HD Display 8MP Front/5MP Rear Camera with 1 Year Warranty.
Shop now
SAMSUNG Galaxy S21+ Plus 5G Factory Unlocked Android Cell Phone 256GB US Version Smartphone Pro-Grade Camera 8K Video 64MP High Res, Phantom Black
Shop now
Samsung Galaxy A02 SM-A022M/DS, 4G LTE, International Version (No US Warranty), 64GB, 3GB, Blue - GSM Unlocked (At&t Tmobile Metro Latin Europe)
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Samsung |
| Operating System (OS): | Windows Mobile Standard 6.1 |
| Product code: | GT-B7320 |
| Dimensions: | 4.65 x 2.35 x 0.50 inchesMetric11.81 x 5.97 x 1.27 cmImperial |
| Weight: | 3.88 ouncesMetric110 gImperial |
| Release date: | 2009-06-15 |
Display | |
| Screen Type: | TFT (64K colors) |
| Size: | 2.4 inchesMetric6.1 cmImperial |
| Resolution: | 320 x 240 pixels (QVGA) |
| Pixel density: | 167 pixels per inchMetric65.75 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Internal Memory: | 102,4 MB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 16 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1480 mAh |
| Stand-by Time: | 590 hours |
| Talk Time: | 10 hours |
Camera | |
| Back camera: | 3.2 megapixels |
| Max video resolution: | 640 x 480 (30 fps) (VGA) |
| Camera features: | Auto-Focus |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| SIM Card Type: | SIM |
| UMTS Bands: | 900, 1900, 2100 |
| GSM Bands: | 850, 900, 1800, 1900 |
| Technologies: | HSDPA, HSUPA, UMTS, EDGE and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 2.0, EDR |
| GPS: | Yes |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.