Samsung Restore M575 is a modest device, provisioned with a 2 megapixels back side camera and a 2.4 inches screen.
This device is available only in color black. It seems like Samsung forgot about weight optimization in this 3.7 oz cellphone. This cellphone isn't a very compact phone, taking into account that it is 4.6 inches long and 2.1" wide,but it just holds a 2.4" screen. This cellphone is a bit thick compared to today's cellphones, with a thickness of 0.6 inches.
This cellphone is equipped with only a 2 megapixels back-facing camera.
The Samsung Restore M575 is equipped with an average 2.4" screen with a 320 x 240 (QVGA) resolution, making everything look quite colorful and brightful.
This phone doesn't use a SIM card, because it's not a GSM enabled device and it can work with CDMA carriers.
This phone uses a 1160 mAh small capacity Li-Ion removable battery providing this phone with a below average battery life. Samsung says this cellphone has a 6 hs talk time and a 300 hs stand by time.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Samsung |
| Dimensions: | 4.60 x 2.10 x 0.60 inchesMetric11.68 x 5.33 x 1.52 cmImperial |
| Weight: | 3.70 ouncesMetric104.89 gImperial |
| Colors: | Black |
Display | |
| Screen Type: | TFT (256K colors) |
| Size: | 2.4 inchesMetric6.1 cmImperial |
| Resolution: | 240 x 320 pixels (QVGA) |
| Pixel density: | 167 pixels per inchMetric65.75 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1160 mAh |
| Stand-by Time: | 300 hours |
| Talk Time: | 6 hours |
Camera | |
| Back camera: | 2 megapixels |
Networks | |
| CDMA Bands: | 800, 1900 |
| Technologies: | CDMA |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 2.1 |
| GPS: | Yes |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.