Samsung Rex 60 is a not very powerful TouchWiz Lite UI device launched back in the year 2013, featuring a 1.3 mega-pixels back camera and a 2.8 inches screen.
Samsung appears to have forgotten about weight optimization in this 3.17 oz cellphone. This phone is 4.01" long, it just packs a much smaller 2.8 inches screen. Samsung is offering this cellphone in a lot of colors, blue, red, white and gray.
This phone counts with a poor 30,72 MB internal storage, which might be adequate for some users considering that it also has an external memory card slot to store songs, photographs and videos and even some apps that can be installed in the external memory.
This device only has a 1.3 MP back side camera.
This cellphone includes a good level 2.8 inches screen with a 320 x 240 (QVGA) resolution, providing this cellphone with a nice graphic quality. This screen uses TFT yes technology, but it's not multi-touch.
This phone comes with a low capacity 1000 mAh Li-Ion removable battery that provides this device a not very long battery duration. Samsung informs a 490 hs stand by time and a 14.8 hs talk time for this device.
This device counts with WiFi capability (but it can't provide it to other devices acting as a mobile hotspot) and 3G data connection, supported by EDGE technologies. The Samsung Rex 60 uses 2 SIM cards so it's able to use 2 different carriers or phone numbers in the same cellphone.
This phone also features Bluetooth, and Proximity Sensor.
(Refurbished) SAMSUNG Galaxy Watch (42mm) SM-R810NZKAXAR (Bluetooth) - Black
Shop now
Samsung Galaxy S10, 128GB, Prism Black - Unlocked (Renewed)
Shop now
Samsung Chromebook 4 + Chrome OS 15.6" Full HD Intel Celeron Processor N4000​ 6GB RAM 64GB eMMC Gigabit wi-FI-XE350XBA-K03US,Silver
Shop now
SAMSUNG Galaxy S20 FE 5G Factory Unlocked Android Cell Phone 128GB US Version Smartphone Pro-Grade Camera 30X Space Zoom Night Mode, Cloud Navy
Shop now
Samsung Galaxy S20 Plus SM-G985, International Version (No US Warranty), 128GB 8GB RAM, Cloud Blue - For AT&T
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Samsung |
| Operating System (OS): | TouchWiz Lite UI |
| Dimensions: | 4.01 x 2.17 x 0.48 inchesMetric10.19 x 5.51 x 1.22 cmImperial |
| Weight: | 3.17 ouncesMetric89.87 gImperial |
| Colors: | Blue, Gray, Red and White |
| Release date: | 2013-02-14 |
Display | |
| Screen Type: | TFT (64K colors) |
| Size: | 2.8 inchesMetric7.1 cmImperial |
| Resolution: | 240 x 320 pixels (QVGA) |
| Pixel density: | 143 pixels per inchMetric56.3 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Yes |
Hardware | |
| Internal Memory: | 30,72 MB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 16 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1000 mAh |
| Stand-by Time: | 490 hours |
| Talk Time: | 14.8 hours |
Camera | |
| Back camera: | 1.3 megapixels |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| SIM Card Type: | SIM |
| Dual SIM: | Yes |
| GSM Bands: | 850, 900, 1800, 1900 |
| Technologies: | EDGE, GPRS and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 3.0, EDR |
| Sensors: | Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.